25 Mart 2010 00:00

Grevi kırıyorlar, çocukları dövüyorlar

GREVDEKİ Çemen Tekstil işçilerine polis yine saldırdı. Polis korumasında yapılan grev kırıcılığına karşı direnen işçiler grev kırıcıları engellemek isteyince polisin sert müdahalesiyle karşılaştılar.

Paylaş

GREVDEKİ Çemen Tekstil işçilerine polis yine saldırdı. Polis korumasında yapılan grev kırıcılığına karşı direnen işçiler grev kırıcıları engellemek isteyince polisin sert müdahalesiyle karşılaştılar. Bu kez çoluk çocuk ayırt etmeden saldıran polis babalarına destek olmak için grev yerinde bulunan çocuklara karşı da cop kullandı. İşçilerin kararlı tutumu karşısında Patron Kamil Çetinkaya en geç cumartesi (27 Mart) masaya oturma sözü verdi.
Grevin başından beri grevci işçilere karşı saldırgan tutumundan vazgeçmeyen Gaziantep polisi bu sefer çocuklara da saldıracak kadar gözünü kararttı. Grev kırıcıları içeriye sokabilmek için işçilere saldıran polis, aylardır yasaları da ihlal ediyor. Çemen patronu polis korumasında grev kırıcılığı yapıyor. Anayasa tartışmalarının yoğun biçimde tartışıldığı bu günlerde polisin çocuklara cop ve biber gazıyla saldırması, grev kırıcıları korumaya alarak fabrikaya sokması ‘bunun Anayasa’da yeri var mı?’ sorusunu akıllara getiriyor.
ÜÇ YAŞINDA ÇOCUĞA BİLE SALDIRDILAR
DİSK Başkanlar Kurulu toplantısı için Gaziantep’te bulunan DİSK’e bağlı sendikaların önceki günkü ziyaretlerinde yapılan açıklamalardan tatmin olmayan işçiler önceki gün 15.00’deki vardiya değişimi sırasında grev kırıcıların engellemek için fabrika önünde oturmak istediler. İşçilerin çocuklarıyla beraber fabrika kapısına yürümesi üzerine, polis saldırısı gerçekleşti. Polisin çocuk, büyük ayırt etmeden biber gazı, cop ve tazyikli su kullandığı saldırıda Mehmet Kaya isimli işçi kafasına aldığı cop darbeleriyle, Muhammet Polat (11) ve Emrah Doğan (9) isimli çocuklar da çeşitli yerlerinden yaralandılar. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Mehmet Kaya’nın kafasına ve Emrah Doğan isimli çocuğun da bacağına dikiş atıldı. Polisin yaşları 3 ile 12 arasında değişen çocuklara acımasızca saldırması işçilerin öfkesini daha da artırdı. İşçiler çocuklarıyla birlikte fabrika kapısı önüne oturarak grev kırıcıların içeri girmesini, içerdeki grev kırıcıların da çıkmasını engellediler. Toplantı için şehir merkezine gitmiş olan DİSK Başkanlar Kurulu üyeleri de yaşanan saldırıdan sonra toplantıyı erteleyerek grev yerine geldiler. Kararlı bir şekilde fabrika önünde oturan işçilerle polis arasında gece saat 23.00’deki vardiya değişimi sırasında da gerginlik yaşandı. Bekleyiş sırasında patronla görüşen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi daha sonra işçilere bir açıklama yaptı. Çelebinin cuma günü anlaşma sağlanacağı yönlü sözleri de bu güne kadar bir çok kere patron tarafından aldatılan işçileri ikna etmeye yetmedi. Patronun sözüne inanmadıklarını belirten işçiler kapı önünden ayrılmadı. Bu sırada grev kırıcıları fabrikaya sokmak isteyen polis ile işçiler arasında yeniden gerginlik yaşandı. İşçilerin kararlılığı karşısında polis geri adım attı ve grev kırıcıları servislerle geri gönderdi. Grevci işçiler evlerden toplanıp getirilen battaniyelere sarılarak çocuklarıyla beraber fabrika kapısının önünde beklemeye devam ettiler.
Geceyi kapı önünde geçiren işçilerin çocukları battaniyelere sarılarak uyudu. Bekleyiş sürerken saat 05.00 sıralarında DİSK Tekstil Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı patronla görüşmek için fabrikaya girdi. Görüşmeden sonra Subaşı işçilere patronun cuma günü sözleşme görüşmelerine başlayacağına ve en geç cumartesi anlaşmanın sağlanacağına dair söz verdiğini söyleyerek eylemin bitirilmesini istedi. İşçilerin “Yine bizi oyalamaya çalışıyor” demesi üzerine Subaşı “Bu sefer ben kefilim. Eğer yine anlaşma olmazsa cumartesi ilk eylemi ben yapacağım ve fabrika önünde kendimi yakacağım” dedi. Subaşı’nın bu sözleri üzerine işçiler adına konuşan Grev Komitesi Sözcüsü Mehmet Çelik, “Biz şimdi sizi dinleyip eylemi bitiriyoruz. Ama eğer cumartesi anlaşma imzalanmazsa hesabını sana sorarız. Sen kendini yakmazsan biz gerekeni yaparız” diyerek fabrika kapısı önündeki oturma eyleminin bitirildiğini açıkladı. Eylemin bitirilmesi üzerine sabah 07.00-15.00 vardiyasına gelen grev kırıcıların fabrikaya girmesine izin verildi.
(Gaziantep/EVRENSEL)Abdullah Çiloğlan
ÖNCEKİ HABER

KÜRT AYDINLAR: KONTRGERİLLA SORUŞTURULSUN

SONRAKİ HABER

Emek ve Demokrasi Güçlerinden iki çocuğun öldüğü patlama ile ilgili açıklama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa