25 Mart 2010 00:00

SÖZLEŞME OYUNU!

AKP Hükümeti’nin Anayasa’da yapacağı değişiklikler ülkede birinci gündem oldu. anayasada yapılacak olacak değişiklikler herkesi ilgilendiriyor hiç kuşkusuz.

Paylaş

AKP Hükümeti’nin Anayasa’da yapacağı değişiklikler ülkede birinci gündem oldu. anayasada yapılacak olacak değişiklikler herkesi ilgilendiriyor hiç kuşkusuz. Fakat bazı değişikliklerin direk muhatapları var. Bu muhataplardan birisi de kamu emekçileri. Değişikliklerde ‘toplusözleşme hakkı’ verilirken memurlara, grev hakkı yok. Oysa “Grevsiz” tanımı, toplusözleşmenin doğasına aykırı.
SON SÖZ UZLAŞTIRMA KURULUNUN
Üstelik grev olmadan toplusözleşme masasına oturacak konfederasyonların hükümetle uzlaşamaması durumunda, alacağı kararlar “Kesin ve toplusözleşme hükmünde” diye tanımlanan Uzlaştırma Kurulu’na gidilecek. Yani noktayı koyan da yüz binlerce kamu emekçisinin örgütlü olduğu konfederasyonlar olmayacak. Yani memurlar toplusözleşme masasına oturulabilecek ancak, son sözü hükümet kontrolündeki bir kurul verecek.
SONUCU YİNE BAKANLAR KURULU BELİRLEYECEK
Anayasada yapılacak olan bu konudaki değişikliği değerlendiren KESK, Kamu-Sen ve Memur-Sen genel başkanları, zaten anayasada var olan bir hakkın yeni veriliyormuş gibi gösterilmesini eleştiriyor.
KESK Genel Başkanı Sami Evren toplusözleşme konusunda gözlerden kaçan bir ayrıntıya gazetemiz aracılıyla dikkat çeken, “Toplusözleşme hakkı veriliyor ama anlaşma sağlanamaması durumunda Uzlaştırma Kurulu’nun karar vermesi öngörülüyor. Uzlaştırma kurulu karar organı haline geliyor. Yani bu kurulu da hükümetin atayacağını düşünürsek aslında kurul değil de hükümet belirleyecek” diye konuştu.
GREV HAKKI KALKIYOR
Kamuoyunun bu konuda yanlış bilgilendirildiğini belirten Sami Evren, Anayasa’nın 90. Maddesi’nde ve Uluslararası sözleşmelerde kamu emekçilerine toplusözleşme ve grev hakkı verildiğini ancak hükümetlerin uygulamadığını söyledi.
Şimdi yapılacak değişikliklerle karar mercii haline gelen Uzlaştırma Kurulu’nun taraflar adına karar vereceğini belirten Evren, “Taraflar Uzlaştırma Kurulu’na gidince sendikalar devre dışı kalıyor. Kurulun kararı değiştirilemez diyor. Toplusözleşme Uzlaştırma Kurulu’na gitmediği zaman ne olur? Belli değil. Taraflardan birisi Uzlaştırma Kurulu’na gidince sendikalar devre dışı kalıyor. Üstü örtülü bir biçimde grev yasaklanıyor. Toplusözleşme hakkı da ortadan kalkıyor. Zaten grev hakkı olmadığı zaman özgür bir şekilde toplusözleşme yapamazsın” diye konuştu.
Yıllardır grevli, toplusözleşmeli bir sendika hakkı için mücadele ettiklerini belirten Evren, toplusözleşme hakkını bile sözde veren bir değişikliği kabul etmeyeceklerini, hükümetin bu yüzünü kamuoyuna anlatacaklarını kaydetti.
DEĞİŞİKLİK ALEYHİMİZE
Hükümetin değişiklik konusunda kamuoyuna açıkladığı metin üzerinden gazetemize değerlendirme yapan Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, “Endişeliyiz” dedi. Anayasa’nın 90. maddesinin memurlara grev ve toplusözleşme hakkını tanıdığını belirten Akyıldız, “Şimdi bu değişiklikle yeni bir şey getirmiyorlar bize, çünkü bu hakkımız zaten var. Hükümete bu konuda düşüncelerimizi ileteceğiz. Anayasa’da şu anda var olan grev ve toplusözleşme hakkının bir düzenleme ile aşılabileceğini düşünüyoruz” dedi. Yapılan düzenlemenin grev hakkını kısıtladığını belirten Akyıldız, “Bizim aleyhimize önemli bir değişiklik” dedi.
KADÜK BİR YASA
Konfederasyon başkanlarının uyarılarını tekrarlayan BTS Genel Başkanı Yunus Akıl ise grevsiz toplu sözleşmenin anlamsızlığına dikkat çekiyor. Yıllardır memurların mücadele ettiğine dikkat çeken Akıl “Bizler yıllardır hükümet bu hakkımızı vermese de fiili olarak yapıyoruz. Yeni yapılacak olan değişiklik daha çıkmadan kadük bir yasa olur” dedi.
GREV YAPTILAR
Memurlar hükümetin bütün engellemelerine rağmen grev hakkını kullanıyor. 25 Kasım 2009 ve 4 Şubat 2010 tarihinde gerçekleştirilen grevlerde olduğu gibi emekçiler bu haklarını hükümet yetkililerinin tehditlerine rağmen kullandılar.
(İstanbul/EVRENSEL)


KUZU’DAN TUHAF ÖNERİ
AKP’nin anayasa değişiklik paketindeki çocuk haklarıyla ilgili düzenlemede yer alan “cinsellik” ifadesi tartışma yarattı. Hukukçular tanımlamanın “cinsel istismar” olarak sınırlandırılmasını istedi. Tartışma paketin hazırlayıcılarından AKP Burhan Kuzu’ya soruldu. Değişiklik yapılabileceğini belirten Kuzu “CHP önerge versin değiştirelim” dedi. Değişiklik için neden CHP’nin önermesi gerektiği ise anlaşılamadı.
Taslağın 4. maddesinde “Ailenin korunması” başlıklı bölümde şöyle deniliyor: “Devlet, çocuk istismarı, cinsellik ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirler alır.”
Hukukçular, “Cinsellik’ yerine ‘cinsel istismar’ yazılmalı. Cinsellik geniş kavram. 18 yaş altı flört, parkta el ele dolaşma, cinsel eğitim yasaklanır” diye uyardı.

AKP MEDYAYLA BİR ARAYA GELDİ
AKP heyeti HSYK’nın yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bilgi vermek için gazetecilerle bir araya geldi. Toplantıya gazete, televizyon ve haber ajanslarının yöneticilerinden 53 gazeteci davet edildi. Medya temsilcilerine ‘Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun Yeniden Yapılandırılması’ başlıklı bir kitapçık dağıtıldı. Toplantıda konuşan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’in, “AK Parti’nin anayasa değişikliği taslağı Anayasa’nın kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı” sözüyle ilgili olarak da, “Bu düşünceye saygılıyız, Anayasa Mahkemesi ancak şekil yönünden denetler” dedi.

PAKET İHTİYACI KARŞILAMIYOR
AKP paket turlarına devam ediyor. AKP önceki gün TOBB, TİSK, Hak-İş ve Memur-Sen’e paketi götürdü. Dün de turları sürdüren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sendikalar ve meslek örgütlerinden anayasa değişikliği için destek istedi.
TOBB, TİSK, Türk-İş , Hak-İş , Kamu-Sen, TESK ve TZOB yaptıkları ortak yazılı açıklamada, “Bugün gündeme getirilen değişiklik önerilerinin geniş bir mutabakatla sonuçlandırılmasını bekliyoruz” denildi. 7 örgüt tarafından oluşan Karma İstişare Komisyonu, Anayasa değişiklik paketinin ihtiyacı tam olarak karşılamadığını kaydetti. Açıklamada, “Yeni anayasa ihtiyacı devam ediyor” denildi.
Arınç Kamu-Sen , KESK, Türk-İş, Barolar Birliği ve Noterler Birliği’ni ziyaret etti.

PAZARTESİ MECLİSTE
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa değişikliği paketinin pazartesi günü 184 milletvekilinin imzası ile TBMM’ye sunulacağını söyledi. Yüksek yargının anayasa taslağı ile ilgili yorumlarına ise Arınç’tan ilginç bir değerlendirme geldi. Arınç, “Yüksek yargıdan yapılan açıklamaları not ediyoruz”


BU MADDELER DiKKAT ÇEKiYOR

TEK OY ALSA DA: Teklifle Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değiştirilmesi öngörülürken, seçim sistemindeki yeni düzenleme ile cumhurbaşkanının, tıpkı rektörlük atamalarında olduğu gibi bir oy bile almış olsa istediği kişiyi Anayasa Mahkemesi’ne seçmesine olanak tanınıyor.
HAKİM VE SAVCILARIN KADERİ: Yapısı değişen HSYK’ya, halen Adalet Bakanlığı’nda olan hakim ve savcılar hakkındaki soruşturmaları yürütme yetkisi de verildi. Ancak HSYK dairelerinin hakim ve savcılarla ilgili soruşturma açması için adalet bakanının onayı gerekecek.
AKP İŞİNE GELENİ ALDI: AKP ‘Paket hazırlanırken Avrupa Birliği eleştiri ve önerileri dikkate alındı’ diyor.
AB, ‘Meclis ve kabine üyeleriyle idare mensupları HSYK’da yer almamalı’ diyor. Ancak AKP’nin Anayasa paketinde, bakan ve müsteşarı HSYK’da kalırken, bakanın yetkisi de artırılıyor. Ancak AKP ikinci öneriyi dikkate almadı.
DENETİM: AB, hakimlerin sadece bakan izni ile bakana bağlı müfettişlerce denetlenmesine karşı çıkıyor. Taslakta, yargı mensuplarının denetiminin, HSYK başkanı sıfatını da taşıyan adalet bakanının oluru ile kurul müfettişlerine yaptırılması öngörülüyor.
BAŞKAN VEKİLLERİ: Anayasa Mahkemesi’nde başkan vekilliği makamı kaldırılacak. Böylece Osman Paksüt’ün başkan vekilliği görevi de paket yürürlüğe girdiğinde sona erecek. HSYK’da ise başkan vekilini adalet bakanı seçecek. Hükümete karşı çıkışlarıyla bilinen HSYK’nın şimdiki Başkan Vekili Kadir Özbek’in görevinin de paket yürürlüğe girdiğinde sona ermesi bekleniyor.
VATANDAŞA AYM ÜYELİĞİ: Cumhurbaşkanının Anayasa Mahkemesi’ne 2 üniversite mezunu vatandaşı atama yetkisi ise tartışma yaratacak. Paket yürürlüğe girdiğinde Cumhurbaşkanı Gül tarafından atanacak bu vatandaşlarda sadece “üniversite mezunu” olma kriteri aranacak.
RAPORTÖRLERİN ÖNÜ AÇILDI: Anayasa Mahkemesi raportörlerine Anayasa Mahkemesi ve HSYK’ya üye seçilme olanağı getirildi. Bu düzenleme, akıllara ilk olarak, AKP’nin kapatılması davasında kapatmaya karşı çıkan bir rapor hazırlayan Demokrat Yargı Eş Başkanı Osman Can’ın, Anayasa Mahkemesi üyeliğine getirileceği yorumlarına neden oldu. (ANKARA)

'AKP’yi harekete geçiren anket
BAŞBAKAN Erdoğan’ın grup toplantısında sözünü ettiği kamuoyu araştırması ortaya çıktı.
Pollmark Araştırma Şirketi’nin geçen ay yaptığı kamuoyu yoklaması, anayasa taslağının hem yol haritasını belirledi hem de olası referandum sonrasında nasıl bir tablo çıkabileceğinin ipuçlarını verdi.
Türkiye’nin 7 bölgesi, 25 ilinde 5 bin 39 seçmenle yüz yüze gerçekleştirilen çalışmanın sonuçları 15 Şubat’ta AKP Genel Merkezi’ne teslim edildi.
Buna göre, deneklerin yüzde 58.9’u yeni bir anayasaya ‘Evet’ dedi. ‘Evet’ diyenlerin yüzde 54’ü CHP, yüzde 53’ü MHP, yüzde 75’i ise BDP seçmeni.
Katılımcılara, ‘Hükümet, anayasa için referanduma gitse evet mi hayır mı dersiniz?’ sorusu da yöneltildi. Deneklerin, yüzde 41’i ‘Evet’, yüzde 13.8’i ‘Hayır’ karşılığını verirken, ‘İçeriğine bakırım’ diyenlerin oranı yüzde 28.2 olarak belirlendi.

‘BiZ YAPMIYORUZ YAHU!’
AKP anayasası eleştirilerine cevap veren Başbakan Erdoğan, “Biz yapmıyoruz yahu. Gel beraber yapalım” dedi. Başbakan Erdoğan, Ufuk Üniversitesi Rıdvan Ege Hastanesinin açılışında yaptığı konuşmada, “Bizim hiçbir ön yargımız yok, hiçbir ön kabulümüz yok. Beraber olalım istiyoruz. Hafta sonuna kadar bekleyeceğiz. Verdiler, verdiler. Geldiler, geldiler. Desteklerini, katkılarını sundular, sundular. Sunmadıkları takdirde parlamentoya sunacağız ve ondan sonra da söz ve kararın sahibi olan milletimize gideceğiz” dedi.
Gökhan Durmuş
ÖNCEKİ HABER

‘Sözde’ Kürtçe propaganda seçim kanununa girdi!

SONRAKİ HABER

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa