25 Mart 2010 00:00

Yüzde 35’lik ücret gaspı yetmedi

İSDEMİR patronu ile Çelik-İş Sendikası arasında imzalanan protokol ile 1 Mayıs 2009’da uygulamaya konan yüzde 35 ücret kesintisinin kalıcı hale getirileceği öğrenildi.

Paylaş

İSDEMİR patronu ile Çelik-İş Sendikası arasında imzalanan protokol ile 1 Mayıs 2009’da uygulamaya konan yüzde 35 ücret kesintisinin kalıcı hale getirileceği öğrenildi. İSDEMİR işçilerinin “ihanet sözleşmesi” olarak nitelendirdiği protokole göre Ekim 2010’da sona ermesi gereken ücret kesintisi uygulamasına, bu tarihten sonra da devam edileceği belirtildi.
Adının açıklanmasını istemeyen İSDEMİR’li işçiler, Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Cengiz Gül, İkinci Başkan Nihat Özdemir ile İSDEMİR Genel Müdürü İsmail Akçakmak ve İkinci Müdür Uğur Yılmaz’ın, geçtiğimiz günlerde Çelik-İş Sendikası İşyeri Temsilciliği binasında bir araya geldiğini ifade ettiler. Ünitelerden gelen sendika temsilcilerinin de bu toplantıya katıldığını kaydeden işçiler, burada İSDEMİR işçilerinin geleceğiyle ilgili önemli açıklamalar yapıldığını söylediler.
Toplantıya katılan bir delegenin, 2009 yılı Mayıs ayında 16 aylığına yüzde 35 düşürülen ücretlerin ne olacağını sorduğunu kaydeden işçiler, genel müdürün bu soruyu; “Düzen bugüne kadar nasıl gelmişse, bundan sonra da aynen devam edecek, sizlere iş veriyoruz daha ne istiyorsunuz?” şeklinde cevaplandırdığını belirttiler. İşçiler, İSDEMİR Genel Müdürü İsmail Akçakmak’ın bu sözlerinin, ücretlerdeki yüzde 35 kesintinin Ekim 2010 tarihinden sonra da devam ederek kalıcılaşacağının itirafı olduğunu vurguladılar. İSDEMİR Genel Müdürü İsmail Akçakmak’ın, sendika yönetici ve temsilcilerinden ücret zammı gibi herhangi bir artış talebinde bulunulmamasını istediğini de vurgulayan işçiler, buna ek olarak, genel müdürün yaz aylarında mesai saatlerinin yarım saat uzatılabileceğini dile getirdiğini kaydettiler.
İSDEMİR’İN TAMAMI TAŞERONLAŞACAK
Öte yandan, İSDEMİR Genel Müdürlüğü’nün yeni başlattığı bir dizi uygulamayla, uzun vadede İSDEMİR’in tamamen taşeronlaştırılmasının adımlarının atıldığı öne sürüldü.
İSDEMİR’li İşçiler, İSDEMİR Genel Müdürlüğü’nün, bir tamim yayınlayarak, fabrikadan gönüllü olarak çıkış alan işçilere 4 maaş tutarında ikramiye verilmesini kararlaştırdığını belirttiler. Ayrıca performans düşüklüğü gerekçesiyle yıllardır İSDEMİR’de çalışan işçilerin işten çıkarıldığı ve yerlerine genç işçilerin alındığı öğrenildi. Yeni alınan işçiler, daha düşük ücrete taşeron firma bünyesinde işe alınıyor. Özellikle fabrikanın kalbi sayılan çelikhane bölümüne düşük ücrete genç taşeron işçiler alınmasının, fabrikanın taşeronlaştırılması yönünde önemli bir adım olduğu ifade edildi. Bu gelişmeleri ciddi bir hak gaspı ve kaygı verici bir gelişme olarak değerlendiren işçiler, 2011 yılına kadar, içeride kadrolu işçi kalmayacağını ve fabrikanın bütün birimlerinin taşeronlaştırılacağını söylediler.
1 HAFTA YERİNE 2.5 GÜN
İşçiler, son bir yılda kendileri üzerinde son derece ağır baskılar uygulandığını vurgulayarak, fabrikada üç kişinin bir araya gelmesinin bile suç sayıldığını kaydettiler. İşçiler, 24 saat kamerayla izlendiklerini ve hem genel müdürlük hem sendika tarafından kameralardaki kayıtlar gündeme getirilerek işten atılmakla tehdit edildiklerini ifade ettiler.
Daha önce konvektör bölümünde toplanan ham haldeki demir cevherinin makine döküm sürecine kadar olan bölümünün bir haftada tamamlandığını anımsatan işçiler, şu anda ise aynı işin 2.5 günde bitirildiğini belirttiler. Reflektör müdürünün kendilerini çok aşırı bir şekilde sıkıştırdığını belirten işçiler, işi yetiştiremeyen işçilerin ise yemek, çay ve dinlenme molalarının kaldırılarak cezalandırıldığını ifade ettiler.
PERFORMANS SİLAH OLARAK KULLANILIYOR
Bu temponun sürdürülmesi için ünite müdürlerinin ayrıca ‘düşük performanslı’ gösterip kendilerini işten atmakla tehdit ettiklerini vurgulayan işçiler, bu süreçte, posta başı ve ünite müdürlerinin her isteğini yerine getirmeye zorlandıklarını da kaydettiler.
Öte yandan, sendika yandaşı olarak bilinen kişilerin, Çelik-İş Sendikası yöneticileri tarafından korunduğunu ve onlara bir şey olmadığını belirten işçiler, sendikanın sahip çıkmadığı işçilere ise Doğuş kapısının gösterildiğini, yani çıkışlarının verildiğini ifade ettiler.
(Dörtyol/EVRENSEL)

YÜZDE 11 NE OLACAK?
10 bin 657 çalışan ve emekliye ait yüzde 11’lik hissenin de masaya yatırıldığı toplantıda, İSDEMİR Genel müdürü İsmail Akçakmak’ın, genel müdürlüğün almış olduğu karar doğrultusunda bu hisselerin başka bir özel kuruma kârlı bir şekilde devredilebileceğini ifade ettiği ve Çelik-İş Sendikası’nın da bu devir işlemine sıcak baktığını söylediğini belirttiler.
İşçiler, Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube İkinci Başkanı Nihat Özdemir’in de toplantıda işçilere tehditler savurduğunu ve işlerine son verilen işçilerin çıkış kararının genel müdürlük tarafından değil kendileri tarafından verildiğini itiraf ettiğini kaydettiler. Öte yandan, İSDEMİR çalışanları ve emeklileri derneğinin yüzde 11 hisselerinin hak sahiplerine dağıtılmasını talep eden imza kampanyası devam ediyor. İSDEMİR’in özelleştirilmesi sürecinde işçilere bedelsiz devredilen yüzde 11 hisseden çalışanlar, yaklaşık 9 yıldır faydalanamıyor. Sendika Başkanı Cengiz Gül’ün başında bulunduğu vakıf, hisselerin 10 bin 657 çalışan ve emekliye dağıtılmasını engelliyor. Hisseleri hak sahiplerine dağıtmak için kurulan vakıf tüzüğünde yapılan bir değişiklikle, hak sahibi olmayanlar da üye ve delege yapıldı. Böylece hak sahibi olmayanlar, hisseler hakkında karar verecek konuma getirildi. Bunun hukuksuzluk olduğunu ifade eden İSDEMİR Çalışanları ve Emeklileri Derneği Başkanı Bayram Özaslan, hisselerin hak sahiplerine bir an önce verilmesi için imza kampanyası başlattıklarını ifade etti. Özaslan, kampanyaya ilginin oldukça yoğun olduğunu ve şimdiye kadar yüzlerce kişinin yüzde 11’deki hakkını talep ederek kampanyaya katıldığını ifade etti.
Bekir soylu - Turan Kazıcı
ÖNCEKİ HABER

Çorlu’da deri işçileri kışı borçla geçirdi

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de AKP'li vekillerin inkar ettiği ağaç katliamı görüntülendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa