25 Mart 2010 00:00

Mevsimlik işçiler için İzleme Kurulu

YAZ aylarında sık sık sorunlarıyla gündeme gelen mevsimlik tarım işçileri için hükümet nihayet adım atacağını açıkladı.

Paylaş

YAZ aylarında sık sık sorunlarıyla gündeme gelen mevsimlik tarım işçileri için hükümet nihayet adım atacağını açıkladı. Sayıları 300 bine yaklaşan tarım işçilerinin ulaşım, barınma, ve eğitimle ilgili yaşadıkları sorunlar için “Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri İzleme Kurulu” oluşturulacak. Mevsimlik işçilerin il ve ilçe merkezlerinde konaklamalarına devlet desteği sağlanacak. Ayrıca, çocuklar en yakın yerleşim yerindeki okullara kaydedilecek. Göç döneminde ek tren seferleri konacak.
İlgili Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte basın açıklaması yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, göçlerin çoğunluğunun Adıyaman, Urfa, Diyarbakır, Mardin ve Batman’dan Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 19 ile doğru olduğunu aktardı. Dinçer, geçmişte valiliklerin aldığı tedbirlerin sorunları çözemediğini itiraf etti.
KAYNAK İŞSİZLİK FONU
Göç eden zorunlu eğitim çağındaki çocukların en yakın yerdeki okullarda eğitimine devam edeceğini anlatan Dinçer, yakın okullar bulunmaması halinde YİBO’larda çocukların eğitime devamının sağlanacağını söyledi.
Dinçer, ayrıca işçilerin oluşturulacak gezici sağlık birimleri tarafından düzenli kontrollerden geçirileceğini, Halk Eğitim ve Toplum Merkezleri’ndeki okuma yazma kursu ve meslek edindirme kurslarından, özürlü ve yaşlılarla ilgili hizmetlerden işçi ailelerinin ücretsiz yararlanabileceğini duyurdu. Hizmetler için gerekli kaynağın İşsizlik Sigortası Fonu’ndan sağlanacağını açıkladı.
“Son yıllarda siyasi istismar ve provokasyon çabaları görülmektedir” diyen Bakan Dinçer’in konuşmasının ardından, valilerin katılımıyla basına kapalı bir toplantı gerçekleştirildi.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Futbolda şike operasyonu

SONRAKİ HABER

Sağlık emekçilerinin öncelikli TİS talebi güvenceli çalışma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa