25 Mart 2010 00:00

BU ESER SiZiN!

Bakırköy’de dershane ve lise öğrencileri, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yaptıkları eylemle parasız, demokratik ve anadilde eğitim taleplerini dile getirdi.

Paylaş

Bakırköy’de dershane ve lise öğrencileri, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yaptıkları eylemle parasız, demokratik ve anadilde eğitim taleplerini dile getirdi. Eğitim ve sınav sistemine ilişkin eleştirilerini dile getiren öğrenciler, tam bir karmaşaya dönüşen sistemle ilgili siyasetçilere seslenerek, “Bu eser sizin” dediler.
Önceki gün yapılan eylemde gençler, eğitim haklarının ellerinden alınmasını attıkları sloganlar ve alkışlarla protesto ettiler. Eyleme, Eğitim Sen 1 No’lu şube yönetici ve üyelerinin yanı sıra halk da destek verdi. Yapılan açıklama sonrasında öğrenciler, yere oturarak yanlarında getirdikleri test kitaplarıyla sembolik olarak 5 dakika test çözdüler.
YA LİSELERİ KAPATIN YA DERSHANELERİ
Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Emre Kanlıoğlu, eğitimin anayasal bir hak olduğunu ve önündeki her türlü engelin kaldırılmasını istediklerini ifade ederek, “Daha çok bir at yarışına benzeyen sınav sisteminiz, gençleri birbirine rakip yapmaktadır” dedi. “Yarışı önde bitirmek için ise dershane şart hale geldi. Ayda 700-800 lira alan ailelerimiz, borç harçla bizi dershanelere yollamaktadır” diyen Kanlıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akıl edemiyorsanız çözümü söyleyelim: Ya liseleri kapatın ya da dershaneleri...”
İNGİLİZ ATI OLMAYALIM
Uygulanan politikaların, aileleri işsiz öğrencileri de eğitimsiz bıraktığına dikkat çeken Kanlıoğlu, “Bu utanç verici eser sizindir” diyerek politikacılara seslendi.
Sınav ve eğitim sistemini belirleyenlerin öğrencilerin yaşadığı sorunları anlamadıklarını söyleyen Kanlıoğlu, “İngiliz modeli olarak da bilinen bu iki aşamalı sınav sisteminde ‘İngiliz atı’ olmayacağımızı haykıralım” diyerek, açıklamasını tamamladı.
Katsayı sorununa ilişkin konuşmak istediğini söyleyen meslek lisesi öğrencisi Mert Bekçi, “Meslek liselerine uygulanan oranın farklı olması nedeniyle üniversiteye girmemiz zorlaştırıldı. Üniversite mezunu olup 2-3 dil bilen, fakat garsonluk yapan insanlar tanıyorum” dedi.
PARASIZ DEMOKRATİK EĞİTİM
Tekstilci olduğunu belirten bir başka öğrenci velisi İsmail Özbek, “Üniversite mezunlarının asgari ücretle bile çalışmaları, iş bulamamaları hep bu sistem yüzündendir. Üniversiteye giren öğrencilere nitelikli bir eğitim verildiğini de düşünmüyorum” dedi.
Dershanesi öğrencisi Elif Dinler, “Uygulanan yeni sistemin bize verilen eğitim sistemiyle alakası yoktur. Bir an önce eğitimin tamamen parasız ve demokratik olması gereklidir” dedi.
Genç Osman İMKB Lisesi öğrencisi Emre Caka ise “Sistemin sürekli değişmesi sistemsizlikten kaynaklı” diyerek, sınav sisteminin anlamsız olduğunu sistemi getirenlerin de bildiğini belirtti.
(İstanbul/EVRENSEL)
Cihan Çelik - Özgür Doğan
ÖNCEKİ HABER

Bologna süreci=Köleleştirme süreci

SONRAKİ HABER

Boğulma vakaların yaşandığı Urfa'da sadece 8 yüzme havuzu bulunuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa