25 Mart 2010 00:00

İNGİLTERE MOSSAD AJANINI SINIR DIŞI ETTİ

İNGİLTERE’nin Mahmud el Mabhuh cinayetini işleyen Mossad ajanlarının Dubai’ye girişte İngiliz ...

Paylaş

İNGİLTERE’nin Mahmud el Mabhuh cinayetini işleyen Mossad ajanlarının Dubai’ye girişte İngiliz pasaportlarının kullanılmasına tepki göstermek amacıyla sınır dışı edeceği diplomatın yine bir Mossad ajanı olacağı ileri sürüldü.
Dışişleri Bakanı David Miliband İngiliz basınına sınır dışı edilecek olan diplomatın kimliğine ilişkin açıklama yapmayacağını söyledi. Ancak The Guardian ve The Times gibi gazeteler, sınır dışı edilecek kişinin elçilikte görev yapan Mossad’a bağlı üst düzey görevlilerden biri olacağını duyurdu. Bu arada David Miliband, İsrail’in de bu olaya misilleme olarak herhangi bir İngiliz diplomatı sınır dışı etmesinin hiçbir haklı yanı olmayacağını uyarısında bulundu.
Miliband Avam Kamarasında yaptığı konuşmada, İsrailli bir diplomatın İngiliz pasaportlarının kopyalanması konusuyla ilgili sınır dışı edildiğini doğrulamış ve “İsrail’in İngiliz pasaportlarının kopyalanmasından sorumlu olduğu kuşkusuzdur” demişti.
LİEBERMAN ÜZGÜN
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise, İngiltere’nin İsrailli bir diplomatı sınır dışı etme kararını üzüntüyle karşıladıklarını bildirdi. Brüksel’de temaslarda bulunan Lieberman, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere ile ilişkilere çok büyük önem verdiklerini, bu ülke ile çeşitli hassas konularda da işbirliği içinde bulunduklarını belirterek, “İngiltere’nin kararını üzüntüyle karşılıyoruz” dedi. Lieberman ayrıca, İsrail’in bu meseleye karıştığına ilişkin bir kanıtın ortaya konulmadığı iddiasını da yineledi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

İsrail, ABD’yle görüşürken yeni yerleşim inşaatı yapıyor

SONRAKİ HABER

Ceren Damar'ı öldüren öğrencisine ağırlaştırılmış müebbet istemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa