25 Mart 2010 00:00

İsrail, ABD’yle görüşürken yeni yerleşim inşaatı yapıyor

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in İsrail’de olduğu sırada Kudüs Belediyesi’nin aldığı 1600 konutluk yeni projenin bir benzeri...

Paylaş

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in İsrail’de olduğu sırada Kudüs Belediyesi’nin aldığı 1600 konutluk yeni projenin bir benzeri de bu kez İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinden hemen sonra gerçekleşti. Obama-Netanyahu görüşmesine saatler kala Kudüs Belediyesi 20 konutun inşa edilmesi için nihai onayı verdi. Konutlar, Doğu Kudüs’te Filistinlilerin yaşadığı Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki Shepherd Oteli’nin yerine inşa edilecek.
Shepherd Otel, ABD’li Yahudi Milyarder İşadamı Irving Moskowitz tarafından 1985 yılında 1 milyon dolara satın alınmıştı. Koyu bir Yahudi yerleşim birimi taraftarı olan Moskowitz, oteli yıkarak Yahudiler için konut inşa etmek istediğini belirtmişti.
İsrail bu planı açıkladığında başta ABD ve İngiltere olmak üzere Batılı ülkeler İsrail’e sert tepki göstermişti. Ancak aradan geçen zaman içinde İsrail tüm bu çıkışları unutturmayı başarmıştı. Önümüzdeki günlerde inşaatın başlayacağı belirtiliyor.
Öte yandan, Oval Ofis’te basına kapalı olarak yapılan Obama-Netanyahu görüşmesi yaklaşık 1.5 saat sürdü. Görüşmede Obama ve Netanyahu arasında tokalaşma görüntüsünün alınmasına izin verilmedi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Almanya Maliye Bakanı: Yunanistan’a kredi yok

SONRAKİ HABER

Erdoğan'dan Doğu Akdeniz açıklaması: Yaptırım tehditleri bizi vazgeçiremez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa