26 Mart 2010 00:00

Kentsel dönüşümün sancıları ve Kadifekale

YRD. Doç. Dr. Önen; İzmir Kadifekale'de yapılmakta olan kentsel dönüşümün orada yaşayan halk tarafından kabul görmediğini, kent sakinlerinin idarecilerce...

Paylaş

YRD. Doç. Dr. Önen; İzmir Kadifekale'de yapılmakta olan kentsel dönüşümün orada yaşayan halk tarafından kabul görmediğini, kent sakinlerinin idarecilerce bilgilendirilmemesinin bu dönüşümü içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini ve halk ile yöneticiler arasında ki bağların zayıflamasına neden olduğunu dile getirdi.
Ege Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nün düzenlediği "Kentsel Dönüşüm Uygulamaları ve Yarattağı Sosyal Problemler; İzmir Kadifekale Örneği" konulu konferansta konuşan Önen, üzerinde durulmayan sosyolojik özellikler, beklenti ve kaygılar bulunduğunu ifade ederek Kadifekale'yi örnek gösterdi. Yrd. Doç. Dr Önen, kentlerin hızla büyümesi beraberinde bir dizi mekansal ve sosyal dönüşüme yol açtığını, konut ve alt yapı yetersizliklerinin mekansal değişmelere yol açtığına değindi. Kentlerin yalnızca bir mekansal örgü saymanın yanlış olduğunu; görünen mekansal örgülerin ardında ekonomik,sosyal,kültürel ve siyasal yapılar ve bunların iç içe geçmiş karmaşık ilişkilerin bulunduğunu vurguladı.
İLK ADIM ATILDI
Gerek evlerin eskimesi gerekse heyalan, gecekondu görünümünde iyileştirmeler olsun yapılan çalışmaların halkın tepkisine neden olduğunu dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Önen kentsel dönüşümün öncelikli olarak sosyolojik bir çalışma önderliğinde yapılmasının ayrıca halkı bilinçlendirmenin bir karmaşıklığı önleyeceğine vurguladı. İzmir Kadifekale'de yapılmakta olan kentsel dönüşümün orada yaşayan halk tarafından kabul görmediği, kent sakinlerinin idarecilerce bilgilendirilmemesinin bu dönüşümü içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini ve halk ile yöneticiler arasındaki bağların zayıflamasına neden olduğunu dile getirdi. Kadifekale'de yapmış oldukları çalışmalara değinen Önen, "Kentsel dönüşüme konu olan alanlar genellikle gece kondu bölgeleri veya bazen de kent merkezindeki çöküntü alanları olduğu için dönüşüme konu olan bölgelerde yaşayan insanlarda bir dışlanma ve sürülme duygusu ortaya çıkmaktadır. Söz konusu bölgelerdeki insanların belli etnik özelliklere sahip olması ve taşınılması öngörülen semt ve mekanların özelliklerinin sunduğu yaşam kalitesinin taşıdığı özellikler de bu duyguyu besleyen faktörler arasında yer almaktadır" dedi. (İZMİR)
ÖNCEKİ HABER

Gençlerden uyuşturucuya karşı tiyatro

SONRAKİ HABER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kadın sığınmaevi açacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa