26 Mart 2010 00:00

Emekli belediye işçilerinin KEY isyanı

EDİRNE Belediyesi’nden emekli yaklaşık 100 işçi, KEY ödemelerini alamadıklarından dolayı belediye binası önünde toplanarak yetkilileri protesto etti.

Paylaş

EDİRNE Belediyesi’nden emekli yaklaşık 100 işçi, KEY ödemelerini alamadıklarından dolayı belediye binası önünde toplanarak yetkilileri protesto etti.
Edirne Belediyesi’nden emekli olan ve 1987 yılından 1995 yılına kadar maaşlarından belirli oranlarda kesilen Konut Edindirme Yardımı (KEY) kapsamındaki paralarını, son ödemede de alamayanlar, “Bıçak kemiğe dayandı” diyerek belediye önünde eylem yaptı.
Çalışanlar adına bir açıklama yapan Emekli Güvenlik Memuru Hasan Pala, yaklaşık 2 yıldır mağdur olduklarını söyledi. Belediye Başkanı ve diğer yetkililer ile defalarca görüştüklerini ifade eden Pala, yetkililerin aylardır kendilerini oyaladığını ileri sürdü. Daha önce belediyeye dilekçe ile de başvurduğunu söyleyen Pala, “Gelen cevapta; ‘paraların kesildiği, ancak banka hesaplarında bulunmadığı’ söylendi. Öyleyse; kesilen paralar nerede. Hakkımız niçin verilmiyor? Bizimle neden ilgilenilmiyor? Bu kesilen paralar banka hesaplarında bulunamadı. 22 Mart tarihinde yapılan ödemelerde aynı mağduriyeti yaşıyoruz. Bu sürecin hızlandırılmasını istiyoruz” dedi.
‘700’E YAKIN MAĞDUR VAR’
Mağdur olduklarını, ama haklarını aramaya devam edeceklerini kaydeden Pala, “Paramızı alamayan yalnızca bizler değiliz. Bizlerle birlikte halen Edirne Belediyesi’nde toplam çalışanların da olduğunu biliyoruz. Toplam 700 kişiyi geçen hak sahiplerinin mağdur olduğunu tahmin ediyoruz. Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak yasal süreç başlatacağız. Hakkımızın iade edileceğine inanıyoruz” dedikten sonra Belediye önünde toplanan grup, alkışlarla belediye yöneticilerini protesto etti.
‘MAHKEMEYE GİDİN’ TAVSİYESİ
Belediye önünde seslerini duyurmaya çalışan emekli işçilerden dört temsilci, daha sonra Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Namık Kemal Döleneken ile görüştü. Yapılan görüşmede Başkan Yardımcısı Döleneken’in emekli işçilere, Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak haklarını alabileceklerini söylediği öğrenildi. Öte yandan daha önce hakkını aramak için Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuran 3 kişinin mahkemeyi kazandığı öne sürüldü. Bu hak sahiplerine kişi başına faiziyle birlikte 2 bin 400 TL ödeme yapıldığı kaydedildi.
(Edirne/EVRENSEL)
Emre Sarı
ÖNCEKİ HABER

RiTMiK SOYGUN!

SONRAKİ HABER

Gümüşhane'de bir maden firmasının atık suyu dereye karıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa