26 Mart 2010 00:00

BUNUN ADI SOYGUN!

Son günlerde Ankara’nın gündemden düşmeyen meselesi olan toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sorunları...

Paylaş

Son günlerde Ankara’nın gündemden düşmeyen meselesi olan toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sorunları, başta öğrenciler olmak üzere bütün Ankaralıları çileden çıkardı.
Tüketici Dernekleri Federasyonu’nun (TÜDEF) açtığı dava sonucu 8 Mart’ta 2003 fiyatlarına dönen ulaşım ücretlerinin tekrar yükselmesine, halk tepkili. Bugüne kadar verilen tepkilere belediye, inatlaşırmışçasına otobüs seferlerini azaltarak ve yeni otobüsleri kaldırıp eski otobüsleri sefere koyarak cevap verdi. Oluşan ulaşım kaosundan bunalan Ankaralılar, TÜDEF’in çağrısıyla yarın Kolej Kavşağı’nda miting düzenleyecek. Düzenlenecek mitinge öğrencilerin yüksek katılımı bekleniyor.
FİYAT DÜŞÜRÜLSÜN
Mitingin hazırlıkları sürerken Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nden (DTCF) öğrenciler, gazetemizle görüşlerini paylaştılar. DTCF İspanyol Dili Bölümü öğrencisi Elvan Altun, indirimli biletlerin zaten çok pahalı olmasına rağmen bir de paso uygulanmasının gereksiz olduğunu belirterek, fiyatların düşürülmesi gerektiğini söyledi.
Dilbilim öğrencisi Sultan Aksın ise İstanbul’da mesafeler daha uzun olmasına rağmen, ulaşım ücretlerinin Ankara’dan daha ucuz olduğuna dikkat çekti. Bazen ikilik bilet alacak parası olmadığını belirten Aksın, tekli bilet satılmamasını da eleştirdi. Otobüs seferlerinin azaltılmasından dolayı “balık istifi” yolculuk yaptıklarını kaydeden Aksın, çoğu zaman derse geç kalmaktan şikayet etti. Aksın, otobüs sefer sayılarının artırılmasını istedi.
İspanyol Dili öğrencisi Birsen Cihan da, “Memur maaşlarının bu kadar düşük olduğu, öğrencinin burs alamadığı, üstüne üstlük harç ödemek zorunda olduğu bu düzende, bir de yol parasına yapılan zamlarla yaşamamızı daha da zorlaştıran, hiçbir zaman doymak bilmeyen hükümeti kınıyorum” dedi.
ADALETSİZLİK!
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamalarını “soygunculuk” olarak nitelendiren ODTÜ Siyaset Bilimi Topluluğu Üyesi Özlem Gitmez, Melih Gökçek’in ve ailesinin ulaşımdan büyük kârlar elde ettiği yönünde söylentilere dikkat çekti.
ODTÜ İnşaat Mühendisliği öğrencisi Yurdal Yılmaz ise otobüs fiyatlarının dolmuş fiyatlarından daha ucuz olması ve uzun-kısa mesafe ayrımı yapılması gerektiğini belirtti. Kendisinin ve birçok öğrencinin ODTܒye beş dakika uzaklıkta bulunan Yüzüncü Yıl Mahallesi’nden okula gelirken 1.85 TL ödediklerini anlatan Yılmaz, bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.
Siyaset Bilimi öğrencisi Mehmet Yıldız da, Melih Gökçek’in söylediğinin aksine, birçok Avrupa başkentinde ulaşım fiyatlarının Ankara’dakinden daha ucuz olduğunu ve oradaki belediyelerin halk üzerinde bu kadar baskı kurmadığını belirtti.
ODTÜ ve Ankara Üniversitesi’nde öğrencilerin talepleri böyleyken, Ankara’nın diğer üniversitelerinde de 27 Mart günü yapılacak mitingin hazırlıkları sürüyor. Mitinge öğrencilerin katılımının damga vurması bekleniyor. (Ankara/EVRENSEL)
Rıdvan Özkerim
ÖNCEKİ HABER

Yüzde 92 özürlü hastaya ‘malulen emeklilik’

SONRAKİ HABER

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa