26 Mart 2010 00:00

Bu Anayasa’dan kurtulmak istiyoruz

Anayasa değişikliği tartışmaları hız kesmeden sürerken, demokratik bir anayasa isteyen kesimler de sokağa inmeye hazırlanıyor.

Paylaş

Anayasa değişikliği tartışmaları hız kesmeden sürerken, demokratik bir anayasa isteyen kesimler de sokağa inmeye hazırlanıyor. Sivil-Demokratik Anayasa Platformu, ayrımcılık yerine hakların güvence altına alındığı; katılımcı, özgürlükçü, eşitlikçi, sivil ve demokratik bir anayasa istedi. AKP’nin değişiklik paketiyle, 12 Eylül Anayasası’nda değişen madde sayısının 100’ün üzerine çıkacağına dikkat çeken platform, “Biz artık bu anayasadan kurtulmak istiyoruz, çünkü bu anayasa bir darbenin anayasasıdır. Bizim barışa, adalete, eşitliğe, düşünce ve dini inançlar üzerindeki baskıların son bulmasına ihtiyacımız var” dedi.
Aralarında DİSK, KESK, Hak-İş, EMEP, BDP, SDP, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin de bulunduğu birçok kurumun bir araya gelerek oluşturduğu Sivil-Demokratik Anayasa Platformu, dün Taksim Hill Otel’de yaptığı basın toplantısıyla demokratik bir anayasa talebini yükseltmek için 10 Nisan’da Kadıköy Meydanı’nda ‘Sivil, Demokratik Anayasa’ mitingi düzenleyeceklerini duyurdu. Birçok aydın, sanatçı, gazeteci, yazar ve kurum temsilcisinin katıldığı toplantıda, platform adına ortak açıklamayı okuyan Sanatçı Zeynep Tanbay, tüm halkı 10 Nisan’da demokratik ve sivil bir anayasa için sokağa çıkmaya çağırdı.
BU ANAYASA ADALETSİZLİĞİ MEŞRULAŞTIRIYOR
Türkiye’de esas gövdesi ile hâlâ 1982 askeri darbe anayasasının yürürlükte olduğuna dikkat çeken Tanbay, “‘82 Anayasası tüm yurttaşları Türk olarak tanımlamakta ve Türk olmaya zorlamaktadır” dedi. Mevcut anayasanın iktidar erkini hükümet ile ordu, yüksek yargı ve bürokrasinin bazı kesimleri arasında dağıttığını dile getiren Tanbay, “Türkiye bu sistemde uzun yıllar gayriresmi bir anayasa, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi ile yönetilmiştir” ifadelerini kullandı. ‘82 Anayasası’nın, üzerinde yükseldiği parti kapatma, faili meçhuller, kirli savaş, sendikaların kapatılması, ırkçılık, derin devlet yapılanmaları, adaletsizliği meşrulaştırdığını belirten Tanbay, “Bu anayasadan tümüyle kurtulmak istiyoruz. Çünkü ruhunda ayrımcılık değil bireylerin ve grupların temel hak ve hürriyetlerini güvence altına almak ve devlet iktidarını sınırlandırma arzusu yatan yeni bir anayasaya ulaşmadan, özgürlüklerimizi geliştirmemiz, yaşayabilmemiz mümkün görünmüyor” diye konuştu.
‘82 ANAYASASI ÖZGÜRLÜKLERE ENGEL
Tanbay, ‘82 Anayasası’nın, özgürlüğü değil yasaklamayı temel alan bir metin olduğuna dikkat çekerek, özgürlüklerin ve adalet taleplerinin önündeki en büyük engel olduğunu vurguladı.
Yeni bir anayasanın, toplumun ezilen kesimleri başta olmak üzere tüm kesimlerin kendilerini ifade edebilecekleri platformlar üzerinden oluşturulması gerektiğini söyleyen Tanbay, “Taş atıkları için çocukların onlarca yıl hapse mahkum edilmediği, herkesin sosyal ve kültürel haklarıyla sendikal haklarının garanti altına alındığı bir ülkeye ihtiyacımız var” dedi.
DEĞİŞİKLİĞE İTİRAZIMIZ VAR
Toplantıda söz alan KESK Genel Başkanı Sami Evren, AKP’nin değişiklik tasarısıyla, anayasanın ruhu ve zihniyetinin aynı olacağına şu ifadelerle dikkat çekti: “‘82 Anayasası’nın 81 maddesi değiştirilmiş, tasarıyla 23+3 maddeyle, 100’ün üzerinde maddesi değiştirilmiş olacak. Ama cuntacıların yaptığı anayasanın ruhu, zihniyeti değişmemiş olacak. Bu değişikliğe itirazımız var, çünkü yurttaşlar arasında ciddi ayrım yapılıyor. Önerilerimizi, eleştirilerimizi artık sokaklara taşımak zorundayız.”
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Metin ise anayasanın toplumun her kesimini ezdiğini belirterek, “Bu zihniyetle yapılan anayasa hiçbir şeyi değiştirmez, belki de daha geri götürür” dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)

DEMOKRATİK ANAYASA İÇİN 10 NİSAN’DA KADIKÖY’E!
Kurumlar, sivil ve demokratik bir anayasa için 10 Nisan Cumartesi günü İstanbul Kadıköy’de şu talepleri dile getirecek:
* Yurttaşlık tanımı bir etnisiteye göre değil, anayasal yurttaşlık olarak tanımlanmalı.
* Düşünce, ifade, basın, örgütlenme vb. özgürlükler güvence altına alınmalı.
* Parasız eğitim-sağlık, işsizlik ödeneği, konut hakkı gibi haklarla donatılmış sosyal devlet biçimi, anayasada yer almalı.
* Kürt halkı ve bütün halkların ve azınlıkların dil ve kültürlerini geliştirebilmeleri güvence altına alınmalı, anadilde eğitim sağlanmalı.
* Seçim sisteminin demokratikleşmesi, anayasal güvenceye kavuşturulmalı.
* Parti kapatma, anayasadan çıkarılmalı.
ÖNCEKİ HABER

Kayseri çantada keklik mi?

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa