26 Mart 2010 00:00

Kayseri çantada keklik mi?

AKP’nin Anayasa değişikliğine, sendikalardan, bir çok siyasi parti ve yargı çevrelerinden yeterli destek ...

Paylaş

AKP’nin Anayasa değişikliğine, sendikalardan, bir çok siyasi parti ve yargı çevrelerinden yeterli destek gelmezken, hükümet olası bir referandumda halkın Anayasa değişikliğine ‘evet’ diyeceğine kesin gözüyle bakıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’a en yakın isimlerden biri olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, olası bir referandumda anayasa değişikliği paketine Kayseri’nin yüzde 70-72 oranında destek vereceğini iddia etti.
Demokratik Açılım ve anayasa değişikliği paketi ile ilgili olarak görüşlerini açıklayan Bakan Yıldız, anayasa paketini ülkenin önünü açacak ve ülkenin normalleşmesini sağlayacak temel unsurlardan biri olarak değerlendirdi. Yıldız, yaptığı açıklamayla Kayseri’yi “çantada keklik” olarak gördüğünü ortaya koyarken, görüştüğümüz Kayserili işçiler, Anayasa değişikliğinden umutlu değil.
YASALAR HEP PATRONDAN YANA
Kayseri’de sendikalaşma mücadelesi sürdürürken, bin bir türlü engelle karşılaşan Ergül Mobilya işçileri, kendilerinin de bundan öncesinde AKP’ye oy verdiklerini söylerken, anayasal hakları olan sendikalaşma hakkını kullanmak istedikten sonra yasaların nasıl patronlardan yana kurgulandığını gördüklerini ifade ettiler. Kendilerini ‘Ergenekoncu’ olmakla suçlayan patronlara karşı yasal bir ceza uygulamayan iktidar için; “Neden bizim yasal haklarımıza tecavüz eden bu patronlara dokunmuyor. Hani garibanın hükümeti olacaklardı. Verdiğimiz oylar da boşa gitti. Demokrasi anlayışları ancak patronlar için oluyor maalesef” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Patronların istediği gibi işten çıkardığını, tazminatını vermediğini, sendikalaşan işçilere baskı yaptığını ve kimse tarafından doğru düzgün denetlenmediğini söyleyen işçiler, “Yeni anayasada bunlar olmayacaksa, çok bir şey değişmiş sayılmaz” dediler. Ayrıca görüştüğümüz bir Has Çelik işçisi de; “İşçiden yana bir uygulama yok gibi. Siyasilerin kendi kavgalarını görüyorum ancak. Bizden yana bir şey yok herhalde” diyerek referandum olursa hayır demeyi düşündüğünü belirtiyor. (Kayseri/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

AKP Deniz Feneri’ne dokundurtmuyor!

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa