Havada kardeşlik kokusu var

Emekçilerin birliği, halkların kardeşliği yolunda Newroz kutlu olsun! Diğer bir deyişle Newroz piroz be!


Emekçilerin birliği, halkların kardeşliği yolunda Newroz kutlu olsun! Diğer bir deyişle Newroz piroz be!
Newroz yeni gündür. Bahar geliyor bahar der. Halkların barış ve kardeşlik günüdür. Başta Kürtler ve tüm halkların kültüründe yer edinmiştir Newroz. Efsaneye göre Demirci Kawa’nın zalim hükümdar Dehak’a başkaldırdığı gün olarak, Kürt halkı için özeldir. Biz de sabahın erken saatlerinde kalktık. Giyindik kuşandık, tuttuk Kazlıçeşme’nin yolunu, geldik meydana. Geleneksel kıyafetleriyle özgün renkleriyle kadından erkeğine, yaşlısından çocuğa bir bütünlük vardı meydanda. Benim ilk Newroz’umdu. Bu bütünlüğü görmek beni çok duygulandırdı. Sloganlarımızı attık kardeşlik, barış uğrunda: “Kürt, Türk, Ermeni, yaşasın halkların kardeşliği!”, “Gitsin özelleştirmeler gelsin tam bağımsız Türkiye!”
Halaylar çektik, herkes çok coşkuluydu. Herkes Newroz’la birlikte bahara hoş geldin diyordu her şeye rağmen. Ama hüzün de vardı insanların gözünde, sevinçle beraber. Çünkü unutulmamıştı yakılan, yıkılan, dağıtılan yerler; sömürülen, ezilen emekçiler. Kayıplar çoktu. Kürdünden Ermenisine, Türküne kadar... İşte bu yüzden barış için bağırdık. Irkçı propagandaya kışkırtmacı provokasyonlara karşı bağırdık: “Yaşasın halkların kardeşliği!” Kürt halkının hak ve özgürlük yoksunluğunun devamı, Türk işçi ve emekçilerinin de sömürü ve baskı altında yaşamaları demektir. İşsizliğin artmasına, hayat pahalılığının çekilmez hale gelmesine; sağlığın, eğitimin paralılaştırılmasına, işçi ve emekçi çocuklarının çatışmalarda hayatını kaybetmesine bir son verilmelidir artık. İşte bu yüzden Newroz günü bir aradaydık. Türk, Kürt, tüm işçi ve emekçilerin iş, barış, ekmek ve özgürlük talepleri için hep birlikte bağırdık: “İş, ekmek, özgürlük!”, “Kürt Türk Ermeni, yaşasın halkların kardeşliği!”
2010 Newroz’unda mücadelemizin güçlü olması; iş, ekmek, özgürlük için, insan gibi yaşamak için; sağlık, eğitim, barınma taleplerimiz için dün, 8 Mart’ta bugün de Newroz’da idik. Şimdi sıra 1 Mayıs’ta. Haydi kadınlar, haydi tüm emekçiler, sesimizi yükseltmek için haklarımız için 1 Mayıs’a!..
Mehri Aydoğdu (Tuzla-İstanbul)
www.evrensel.net