TEKEL işçisine desteğe bir soruşturma daha

TEKEL işçileri, 78 gün süren bir direniş yaptı. Geçici de olsa kazanım elde eden işçiler, eylemlerine de devam ediyor.


TEKEL işçileri, 78 gün süren bir direniş yaptı. Geçici de olsa kazanım elde eden işçiler, eylemlerine de devam ediyor.
Ancak TEKEL işçilerinin başarılı olmasının ‘intikamını’ alır gibi birçok kentte, işçilere destek verenlere soruşturma açılıyor, cezalar veriliyor. İstanbul’da 24 lise öğrencisinin işçilere destek verdiği için okuldan atılmasının ardından, şimdi de yürüyüş yapan Emek Partisi Eyüp ilçe yöneticilerine dava açılıyor.
Alibeyköy’de 19 Şubat 2010 Çarşamba akşamı TEKEL direnişine destek vermek için meşaleli yürüyüş yapılmıştı. Alibeyköy halkı tarafından yapılan meşaleli yürüyüşe katıldıkları için Emek Partisi (EMEP) Eyüp İlçe Örgütü yöneticilerine dava açılıyor.
İFADE VERDİLER
Eyüp Emniyet Müdürlüğü, EMEP Eyüp İlçe Başkanı Ünsal Türkoğlu, yöneticiler Şükrü Akgüzel, Taner Doğan, Ali Ekber Şengül, Salman Mazı, Şahriban Dursun ve Nuray Gerçek hakkında soruşturma başlattı. Eyüp Savcılığı’nın talimatıyla haklarında soruşturma başlatılan parti yöneticileri, Eyüp Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdiler. Polis yetkilileri, ifade tutanaklarının savcılığa intikal ettirileceğini bildirerek, muhtemelen para cezası verileceğini söylediler. Soruşturmaya konu olan eylem öncesi 40 kişilik EMEP üyesinin partinin ilçe binasından toplu olarak çıkmaları ve eylemin yapılacağı Binevler’e topluca gelmeleri gerekçe olarak gösterildi.
AKP KENDİNE MÜSLÜMAN
EMEP Eyüp İlçe Başkanı Ünsal Türkoğlu yaptığı açıklamada, soruşturmanın, TEKEL direnişini kıramayan hükümetin, demokratik bir hakkın kullanılmasına bile tahammül edemediğini gösterdiğini söyledi. Bugünlerde anayasa değişikliği paketiyle kendini halka demokrasi havarisi olarak göstermeye çalışan hükümetin, aslında “kendine Müslüman” yüzünü bir kez daha gösterdiğini belirten Türkoğlu, “Soruşturmada, verilecek para cezaları da bizleri demokratik haklarımızı kullanmaktan, TEKEL direnişine sahip çıkmaktan vazgeçiremez. Elbette köleliğe, sömürüye karşı çıkacağız” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net