İŞKENCENİN OLMADIĞI BİR DÜNYA DİLEĞİYLE...

TÜRKİYE İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 20. yılını “işkencelerin olmadığı bir dünya ve Türkiye” dileğiyle kutladı.


TÜRKİYE İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 20. yılını “işkencelerin olmadığı bir dünya ve Türkiye” dileğiyle kutladı.
TİHV, 20. kuruluş yılını, Hamamönü’ndeki binasında bir kokteylle kutladı. İHD eski ve yeni başkanları, yöneticileri, insan hakları savunucuları, KESK ve bağlı sendikaların, emek ve meslek örgütlerinin temsilcileri ile BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ve çeşitli ülkelerden büyükelçilik yetkililerinin katıldığı kokteyl, TİHV Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın kısa konuşmasıyla başladı. Kutlamayı, “insan hakları ihlallerinin olmadığı, insan hakları dernekleri ve vakıflarına ihtiyaç olmadığı koşullarda yapmayı” çok istediklerini belirten Fincancı, “Ancak sanıyorum epeyce bir zaman daha yıl dönümlerimizi sizlerle birlikte dayanışma içinde kutlamayı sürdüreceğiz” dedi. Fincancı, tüm olumsuzluklara rağmen birlikte mücadele ediyor olmanın çok değerli olduğunu ifade etti.
TİHV eski Başkanı Yavuz Önen de yaptıkları işin, devletin bir insanlık suçu olan işkence suçunu işlediği bir alanda, utanç verici bir işe karşı mücadele etmek olduğunu söyledi. Aslında işlerinin bir an önce bitmesini istediklerini belirten Önen, vakfın kurulduğu 1989’da kartpostalda “Ateş düştüğü yeri yakar, biz de tam o ateşin düştüğü yerdeyiz” yazdıklarını hatırlatarak, “Biz hâlâ oradayız” dedi.
AKP Hükümeti’nin 7 yıldır işkenceye sıfır tolerans dediğini, ancak işkencenin sürdüğünü ifade eden Önen, “O tolerans ne Türkiye’de ne dünyada gerçek oldu” dedi. Hak ihlalleri yaşamış, acı çekmiş kişiler olduklarını belirten Önen, bir yerde bir haksızlık, işkence vakası gördüklerinde üzerine gittiklerini, bu nedenle sevilmediklerini dile getirdi. Önen, “Devlet sevmez ama siz seviyorsunuz, o yeter” dedi.
İHD’nin ilk Genel Başkanı Nevzat Helvacı, “Umarım İHD, TİHV işsiz kalır demiştim, ama maalesef işi arttı” dedi. İşlerinin zor, uzun olduğunu ama üstesinden geleceklerini belirten Helvacı, katılımcıları kastederek, “Sizlerin çabasına, gayretine ihtiyaç var” dedi.
İHD yeni Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da TİHV’in mücadelede çok önemli bir yeri olduğunu, geldiği noktanın kendilerini onurlandırdığını söyledi. Türkdoğan, “İşkenceye sıfır tolerans” günlerini yakalamak istediklerini ifade etti.
Konuşmaların ardından kokteyl, Diyarbakır’dan gelen Udi Sabahattin Yıldız’ın katıldığı müzik dinletisi ve sohbetlerle devam etti. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net