AKP yıkılsın Necmi altında kalsın

Belediye-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atlan ve 224 gündür direnişte olan Esenyurt Belediyesi işçilerine destek vermek için yapılan mitinge binlerce kişi katıldı.


Belediye-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atlan ve 224 gündür direnişte olan Esenyurt Belediyesi işçilerine destek vermek için yapılan mitinge binlerce kişi katıldı. Esenyurt Belediyesi önünde bir araya gelen sendikalar, siyasi partiler, yöre dernekleri ve demokratik kitle örgütü temsilcileri, Esenyurt Meydanı’na yürüyerek miting yaptı. Mitingde yapılan konuşmalarda, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ve AKP Hükümeti’ne tepki gösterildi.
İşten atılan işçilerin direnişini sürdürdüğü belediye önünde dün öğle saatlerinde bir araya gelmeye başlayan işçi ve emekçiler, buradan “AKP yıkılsın, Necmi altında kalsın”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarıyla Esenyurt Meydanı’na yürüdü. Çevrede bulunanlar da alkışlarla işçi ve emekçilere destek verdi. Mitinge Emek Partisi Genel Başkanı Levent Tüzel, Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu, DİSK/Tekstil Genel Başkanı Rıdvan Budak, Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan, Tür-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, Sanatçı Pınar Sağ; Selüloz-İş, TÜMTİS, Haber-İş, Tez Koop-İş, Petrol-İş, Tek Gıda-İş ve Tekstil Sen üye ve yöneticileri de destek verdi.
‘BABAMIN İŞİNİ GERİ VER’
Mitingde ilk olarak, babası direnişte olan Mithat isimli çocuk konuştu. Babası işten atıldığı için mağdur olduklarını söyleyen Mithat, “Buradan Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’na sesleniyorum; ben okula giderken babam bana harçlık veremiyor, senin çocukların hangi okula gidiyor, kaç lira harçlık veriyorsun? Babalarımızın işini geri ver” diye konuştu.
Daha sonra işten atılan kadın işçilerden birisi, yaşadıkları sorunları anlattı.
SAVCILAR GÖREVE ÇAĞRILDI
Belediye-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Ali Çelenk yaptığı konuşmada, savcıları Esenyurt’ta yaşanan hukuksuzluğu görmeye çağırdı. Çelenk, “Bu duruma neden müdahale etmiyorsunuz? Burada insanlar yasal haklarını kullandıkları için işten atılıyorlar. Buna son verilsin. İşçilerin sendikal hakkına saygı gösterilsin” diye konuştu. Belediye-İş olarak Esenyurt’ta yaşanan bu hukuksuzluğa seyirci kalmayacaklarını belirten Çelenk, direniş başarıya ulaşana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.
MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEKLER
Daha sonra söz alan Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, 224 gündür yaz kış demeden sendikadan istifa etmedikleri için işten atılan 68 arkadaşımız direnişlerini sürdürüyor” dedi. “Yazı kışı bitiren direniş baharı da gördü. Üyelerimiz Kadıoğlu ve ekibinin fiili ve psikolojik saldırısına maruz kaldı ama mücadeleden vazgeçmediler” diyen Gülüm, karşılaştıkları sıkıntıları anlattı. İşçi ve emekçiler olarak saldırılara karşı mücadeleyi sürdüreceklerini, patronların sendikal hak ve özgürlüklere karşı yürüttükleri saldırılar karşısında sessiz kalmayacaklarını belirten Gülüm, “Başta Esenyurt belediye başkanı olmak üzere, onun bağı olduğu AKP iktidarına karşı daha kapsamlı bir mücadele vereceğiz. Bizi işsiz bırakanlara siyaset alanlarını dar edeceğiz. Bu nedenle, yol yakınken geri dönsünler, işçiler artık uyandı. Yalan ve yanlış sözlere kimse inanmayacak” diye konuştu.
DESTEK SÜRECEK
Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan ise Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun işçilere yaptığı zulmü sokak sokak, mahalle mahalle anlatacaklarını; Esunyurt’u AKP’ye dar edeceklerini söyledi. Kadıoğlu’nu hukuksuz uygulamalardan vazgeçmeye, işçilerin sendika hakkına saygı göstermeye çağıran Aslan, direnişte olan işçilere destek olmaya devam edeceklerini ifade etti.
Miting, müzik dinletisinin ardından sona erdi.
(İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net