Kadınlardan hükümete ‘Sözlerini tut’ çağrısı

TUZLA’nın Aydınlı Mahallesi’nde işsizlik nedeniyle yaşanan yoksulluk, ailelerin yaşamlarını her geçen gün daha da zorlaştırıyor.


TUZLA’nın Aydınlı Mahallesi’nde işsizlik nedeniyle yaşanan yoksulluk, ailelerin yaşamlarını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Günlük ihtiyaçlarını karşılamakta dahi zorlanan aileler, hükümetin sorunları karşısındaki sessizliğine de tepkililer. AKP’ye sorunlarını çözeceği umuduyla oy veren aileler, şimdi pişman olduklarını söylüyorlar. Bu durumdan en çok etkilenen Aydınlı Mahallesi’nden kadınlarla, yaşadıkları sorunları konuştuk.
Aynur Uz, AKP’nin vaatlerine inanarak oy vermiş. “Çocuklarımın geleceği için, AKP’nin sorunlarımızı çözeceğini düşündüğüm için oy verdim. Aradan bunca yıl geçti. Biz daha da yoksullaştık” diyen Uz, şimdi pişman olduğunu anlatıyor.
Eşinin bahçıvan olarak çalıştığını, 18 yaşındaki oğlunun ise mezbahada çalıştığını söyleyen Uz, çocuğunun 3 aydır para alamadığını söylüyor. Zor duruma düştüğü için birçok kez belediyeye ve kaymakamlığa giderek yardım talebinde bulunduğunu ifade eden Uz, ailesinde sigortalı olduğu için yardım talebinin kabul edilmediğini anlattı. Pazara çıkamadığını, kirasını ödeyemediğini dile getiren Uz, “Ben yarın çokçuklarım ortaokulu bitirince okuldan alacağım, okutacak durumum yok. Hükümet eğitim parasız diyor ama bu doğru değil. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Zengin her gün daha zengin olurken, biz gün geçtikçe fakirleşiyoruz” diye içinde bulunduğu durumu anlatıyor. Devletten sosyal güvence istediğini söyleyen Uz, “Mahallede birçok insan aynı sorunu yaşıyor ama hepimiz kendi başımıza sorunları çözmeye kalkışıyoruz, yan yana gelemiyoruz” diyen Uz, yaşadıkları sorunlara karşı birlikte hareket etmeleri gerektiğini dile getirdi.
İŞ İSTİYORLAR
Teberik Yıldız, 4 çocuk annesi. Eşinin 2 yıldır tüm çabalarına rağmen iş bulamadığını belirten Yıldız, evlerine 2 kere icra geldiğini söylüyor. Hükümetten iş istediğini dile getiren Yıldız,
“Artık psikolojimiz bozuldu. Bu hükümet, bu devlet bize sahip çıkmıyorsa nerelere gidelim?” diye tepkisini dile getiren Yıldız, sorunlarının çözülmesini istediklerini ifade ediyor.
Hülya Öztürk, 22 yaşında. Birçok iş başvurusunda bulunmuş ama hepsi sonuçsuz kalmış. Artık hükümetin hiçbir dediğine inanmadığını söyleyen Öztürk, Meclis’te birçok şeyin tartışıldığını ama halkın iyiliği için yapılan hiçbir çalışma olmadığını ifade etti. “İnsanca yaşamak istiyoruz” diyen Öztürk, hükümeti sözlerini tutmaya çağırdı.
(İSTANBUL)
Fikriye Akgül - Erdem Geyik
www.evrensel.net