Dünya Tiyatro Günü’nde saygı geçidi

İSTANBUL Bağcılar’daki Meksikalı Kitap ve Sanat Evi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde gerçekleştirdiği etkinlik dizisiyle, adeta saygı geçidi yaptı.


İSTANBUL Bağcılar’daki Meksikalı Kitap ve Sanat Evi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde gerçekleştirdiği etkinlik dizisiyle, adeta saygı geçidi yaptı.
Çalışmasını Sanat Evi bünyesinde yürüten Alternatif sanat Oyuncuları (ASO), zaten her Pazar günü akşamı periyodik olarak kısa oyunlar sergiliyordu. Meksikalı Sanat Evi etkinliği bu kez, Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle gerçekleştirdi. Cumartesi akşamı 17:00’da başlayan etkinlikte, tiyatro oyunlarının yanı sıra müzik grupları da sahne aldı. Harmanli Jazz Trio grubu, bir arkadaşlarının eksikliği nedeniyle etkin performans gösteremezken, izleyiciler, Grup Seyyahi’nin şarkı ve türküleriyle coştu. Birlikte söylenen türkülere, halaylar ve serbest oyunlar karıştı, konuklar birlikte eğlenmenin ve öğrenmenin tadını yaşadılar.
Tiyatro Veto, “Hıdır Ağam Geliy…” oyunuyla, ASO ise, “Lakırdılar”, çocuk oyunu “Mini Mini Birler” ve dans oyunu “Martıların Gölgesinde” ile sahne aldı. ASO çalışmalarının bir özelliğini de, oyunları bizzat oyuncuların yazması ve yönetmesi oluşturuyor.
Alternatif sanat oyuncuları, diğer oyunlarında olduğu gibi, dans tiyatrosu şeklinde kurguladıkları “Martıların Gölgesinde” oyunuyla da, amatör ruh ve azimle profesyonel bir oyun sergilediler. Tiyatronun gerçek üretim merkezlerinin, emekçilerin yaşam alanları olduğunu bir kez daha duyumsattılar. Çok dar imkanlarla sunulan bu oyunun, ışık, ses gibi olanakları yüksek devasa sahnelerde gerçekleştirildiğini düşünmek bile heyecanlandırıcıydı. Her adımı yaratıcılığın izlerini taşıyan oyunu yazan ve yöneten Nurcan Uçar, on yıllık tiyatro çalışmasının son üç yılını bu grupta sürdürüyor.
Memik Horuz
www.evrensel.net