ALBATROS

 • 28 Şubat Darbesi, sadece sanıldığı gibi Refah Partisi’nde şekillenen siyasal İslam akımını hedef alan bir “operasyon” değildi...


  28 Şubat Darbesi, sadece sanıldığı gibi Refah Partisi’nde şekillenen siyasal İslam akımını hedef alan bir “operasyon” değildi, ardından hemen hızını kesmeden militarizmi eleştiren liberal yazarları ve insan hakları savunucularını da hedef aldı ve bunu Kürt siyasetini bitirmeyi hedef alan harekat izledi. Suriye, Roma ve Kenya süreci başladı.
  Tam bu süreçte İnsan Hakları Savunucusu ve Barış Yanlısı Akın Birdal, Mesut Yılmaz hükümeti sırasında yargısız bir infaz girişimi ile yüz yüze kaldı, mucize kabilinden sağ kaldı.
  Ama daha da acı olan, kendisine yönelik medya tacizinin, suikast sonrasında da devam etmesiydi. Hürriyet gazetesi, “Mahkemeye gitmiyor, ama akşam yemeğine gidiyor” diye haber yaptı. Ayağı o sırada alçıda idi. Ertesi gün de mahkeme celbi geldi. Gelmezseniz tutuklanırsınız diye. Daha sonra, adeta sağ kalmasından mutlu olmayan çevrelerin, onun “yargılı” bir infaz ile yüz yüze bırakmaları da, vicdanları isyan ettirecek bir “kararlılığı” yansıtmakta idi. Böyle bir suikast girişiminden sonra, bir insan hakları savunucusunu, düşüncelerinden dolayı mahkum etmek, üst yargı organlarının bunu onaylanması, adeta onun sağ kalmasından militarist çevrelerin duyduğu mutsuzluğu yansıtmakta idi. Suikast girişimi, Şemdin Sakık’a zorla kabul ettirilmek istenen, ama imzalanmayan bir ifadenin basına sızdırılması ve haberleştirilmesinden sonra meydana geldi.
  Sakık’ın bu ifadeyi imzaladığı geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Baştan sona taammüden, açık hedef göstererek hazırlanan, ama akamete uğrayan bir cinayet girişimi idi.
  Şu soruları ister istemez yöneltmek durumundayız.
  1. Akın Birdal ve liberal gazeteciler hakkındaki bu sahte ifadeyi, devletin hangi birimi hazırladı?
  2. Bu sahte haberi basına kim sızdırdı?
  3. Bu sahte haberleri hangi gazetelerin hangi muhabirleri ya da yazarları haberleştirdi.
  4. Hangi mahkeme Akın Birdal’ı düşüncesini açıkladığı için, ırkçılığı eleştirdiği ve halkların kardeşliğini savunduğu halde, TCK 312. maddeden nasıl mahkum edebildi? Bu mahkeme üyelerinin herhangi, örtülü örtüsüz devlet birimleri ile dolaylı veya dolaysız teması var mıydı?
  5. Yargıtay’ın bu cezayı onaylayan üyeleri kimlerdi. Bunların herhangi, örtülü örtüsüz devlet birimleri ile dolaylı veya dolaysız teması var mıydı?
  6. Aradan daha 10 yıl geçmeden, Hrant Dink’le birlikte Orhan Pamuk gibi bazı yazarlar da suikast tehdidi altında kaldı. Bu kişiler uyarılıp koruma altına alındığı halde, Hrant Dink’in öldürülmesine göz yumuldu. Koruma altına alınmadı. Uyarılmak bir yana tehdit aldı. Tehdit edenler ve görevini yerine getirmeyenler kimlerdi?
  7. Akın Birdal olayında da, onunla birlikte bazı gazeteciler de tehdit altında kaldı. Bunlar bir şekilde koruma altına alınırken, Akın Birdal niçin kurban olarak seçildi? Akın Birdal niçin korunmadı? Bu cinayet girişiminin ardında olan yapılanma ortaya çıkarılsa idi, Hrant Dink belki bu gün sağ olacaktı.
  8. Akın Birdal’ın sağlık durumu ile ilgili bir rapor olmasına karşın infazı ertelenmeyerek niçin cezaevine konuldu? Bu belgeyi hangi savcılar göz ardı etti?
  9. Hrant Dink cinayetinin ve Akın Birdal suikastinin, Ergenekon denilen illegal yapılanma ile bağlantısı neden ortaya çıkarılmak istenmiyor?
  10. İçişleri Bakanlığı adına hangi yetkili Akın Birdal’ın İHD Genel Başkanlığı’ndan ve üyeliğinden istifa etmesini talep etti? İstanbul Valiliği çatısı altında Hrant Dink’e yönelik “uyarı” adı altında kimler tehdit yöneltti.
  11. Devletin hangi birimi, Akın Birdal, hakkında bir Öcalan ifadesi üretti? Kimler, bu uydurma belge üzerinden Akın Birdal hakkında soruşturma açtı?
  12. Ergenekon diye adlandırılan yapılanmaya yakın ADD gibi “legal” çevreler niçin hâlâ andıç döneminin sahtekarlıklarını kullanmaya devam ediyor? Bunlar hakkında soruşturma var mı? Bu tür yapılanmaların Avrupa’daki TC diplomatik misyonları ile olan bağları ne?
  RAGIP ZARAKOLU
  www.evrensel.net