Abdullah Duran Öykü Ödülleri sahiplerine verildi

EĞİTİM SEN Diyarbakır Şubesi’nin, 28 Mart 2006 tarihinde Diyarbakır’da yaşanan olaylarda polis kurşunuyla yaşamını...


EĞİTİM SEN Diyarbakır Şubesi’nin, 28 Mart 2006 tarihinde Diyarbakır’da yaşanan olaylarda polis kurşunuyla yaşamını yitiren Abdullah Duran anısına düzenlediği 3. Geleneksel Abdullah Duran Öykü Yarışması’nın ödül töreni, Sümer Park’ta yapıldı. Törene kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra tutuklu bulunan Kürt siyasetçilerinin yakınları katıldı.
Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Karahan törende yaptığı konuşmada, bölgedeki çatışmalı ortamın, özellikle çocuklara büyük zarar verdiğini söyledi. Öldürülen çocuklar adına etkinlikler düzenlediklerini söyleyen Karahan, “Biz barış, kardeşlik adına etkinlik yapmak isterdik. Ama olmuyor işte, bu ülkede barış adına bir etkinlik yapamıyorsun, kimse bizden bunları unutmamızı beklemesin” dedi.
Karahan’ın konuşmasının ardından Kürtçe dalında Kurmanci lehçesinde yazdığı ‘Mêvan’ adlı öyküsüyle birinci olan Ayşe Dertli ve ‘Dewsa ramûsanên te’ adlı öyküsüyle ikinci olan Ahmed Roniar’a ödülleri verildi. Türkçe dalında ise birincilik ödülünü, ‘Üç Kelime’ adlı öyküsü ile Mehmet Şarman, ikincilik ödülünü de ‘Kadeş Savaşı’ adlı öyküsüyle Kemal Varol kazandı. (Diyarbakır/EVRENSEL)
www.evrensel.net