‘Müstehcen’ heykel geri dönüyor

Antalya’da MHP’li belediye başkanı tarafından kaldırılan heykelin mahkemesi görüldü.


Antalya’da MHP’li belediye başkanı tarafından kaldırılan heykelin mahkemesi görüldü. Başkanın “müstehcen” bulduğu Kemer’deki “Aşk Yağmuru” heykeli, mahkeme kararıyla yerine dönecek.
Kemer ilçe merkezindeki Çınarlı Kavşağı’na 2007 yılında, dönemin Belediye Başkanı CHP’li Hasan Şeker tarafından yerleştirilen ‘Aşk Yağmuru’ heykeli, heykeltıraş Zafer Sarı’ya ait. Kemer’in geçen yıl seçilen MHP’li Belediye Başkanı Mustafa Gül, heykeli ‘müstehcen’ olduğu gerekçesiyle iş makineleriyle yerinden kaldırtmıştı. Başkan Gül, tepkiler üzerine üç ay sonra Kuğulu Park’ın içindeki havuza yerleştirdi.
HEYKEL İKİYE BÖLÜNMÜŞ
Heykeltıraş Zafer Sarı’nın avukatları, heykelin yerinden kaldırılması ve sanatçının izni olmadan başka bir yere konulmasıyla ilgili Antalya 2’nci İdare Mahkemesi’ne iki ayrı dava açtı.
Zafer Sarı, mahkemede heykelini anlattı: “Heykelde cinsel organ bile yok” dedi. Sarı’nın anlattığına göre, heykel iki parçadan oluşuyordu, üstte “Bir adamın, bir kadını kendisinden yukarı kaldırıp yücelten bir yönü vardı”, altta ise çubuklarla “Kemer” yazıyordu.
Ancak herkes o parçayı sıradan çubuklar zannetti ve heykelin üst bölümü bölünerek parka götürüldü. Böylece heykelin bölündüğünü anlatan Sarı, bu ilgisizliğe isyan etti: “Heykel ile havuz bir bütündü. İkiye bölündü. Bunu birleştirmeleri gerekiyor. Saddam heykeli gibi eserimin de boynuna ip geçirip söktüler. Bu kabul edilebilir bir şey değil.”
MAHKEME HAKLI BULDU
Heykelin yerinden kaldırılması ve sanatçının izni olmadan başka bir yere konulmasıyla ilgili açılan iki ayrı dava birleştirilerek görülüp karara bağlandı. Antalya 2’nci Bölge İdare Mahkemesi, heykelin, aynı konsept içinde aynı yerine dikilmesine karar verdi.
Heykeltıraş Zafer Sarı’nın Avukatı Zeki Kahraman, Belediye Başkanı Mustafa Gül hakkında ceza ve tazminat davaları da açacaklarını belirtti. Belediye başkanının heykelin sökülmesi emriyle hem belediyeyi zarara uğrattığını hem de görevi kötüye kullandığını savunan Kahraman, heykel tartışmaları sırasında sanatçının da onuru ile oynandığını söyledi. ANTALYA
www.evrensel.net