Tütüncülük bitirildi

ÖZELLEŞTİRME uygulamaları Ege’de tütüncülüğü bitirdi. Öyle ki, yüzde 90’ı tütün eken köylerde, bu işle uğraşanların sayısı 10’u geçmez oldu


ÖZELLEŞTİRME uygulamaları Ege’de tütüncülüğü bitirdi. Öyle ki, yüzde 90’ı tütün eken köylerde, bu işle uğraşanların sayısı 10’u geçmez oldu.
Türkiye Maden-İş ve Tes-İş Yatağan şubeleri, yaptıkları ortak açıklamayla, 25 yıl önce “Kambur olan KİT’leri satacağız” denilerek başlanan özelleştirmelerle neredeyse kapatılmadık kamu kurumu kalmadığını bildirdiler. Geçen süre içinde halkın özelleştirme politikalarının samimiyetsizliğini anladığına dikkat çekilen açıklamada, “Şimdi sadece ‘Satacağız’ diyorlar. Bir zamanlar Madenler köyünün yüzde 90’ı tütüncü idi. Şimdi tütüncülükle uğraşan 10 hane ya var ya da yoktur. Köylü tütünden uzaklaştırıldı. Şimdi de TEKEL’e ait, yani halkımıza ait ne kadar fabrika ve depo varsa satılıyor” dendi. Madenler köyü ve Bencik beldesiyle birlikte 88 noktadaki TEKEL’e ait taşınmazların ihale sürecinin 30 Nisan’da bitecek şekilde başlatıldığı ifade edilen açıklamada, “Bir zamanlar Ege çiftçisinin geçim kaynağı olan tütün de, tarihin tozlu sayfalarında yerini alıyor” dendi. (MUĞLA)
www.evrensel.net