İnsanca yaşamak için sendikalaştık

Sanica işçileri, sendikalaştıkları için işten atılıyor. Anayasa değişikliği tartışmalarının olduğu bir dönemde anayasal haklarını ...


Sanica işçileri, sendikalaştıkları için işten atılıyor. Anayasa değişikliği tartışmalarının olduğu bir dönemde anayasal haklarını kullanarak Türk Metal Sendikası’nda örgütlenen işçiler, sosyal demokrat kimliğini sürekli öne çıkaran patronun, yasa tanımaz uygulamalarıyla karşı karşıya kaldılar.
Sendikanın yetkiyi alması üzerine harekete geçen Sanica patronu, işçileri ikna odalarına alarak sendikadan istifaya zorluyor, sendikadan istifa etmeyi kabul etmeyen işçileri ise işten çıkarıyor. 24 Mart’ta sendikanın yetki almasından bu yana toplam 11 işçi işten atıldı.
11 KİŞİ İŞTEN ATILDI
Çalışma koşullarına isyan ettikleri için sendikalaştıklarını aktaran işçiler, SSK primlerinin düşük yatırıldığını, fabrikada yemeklerin kötü çıktığını, çalışma koşullarının ağır olduğunu ve fazla mesailerin yarısını alabildiklerini dile getirdiler. Sendikanın yetki almasının ardından işverenin üzerlerindeki baskıyı artırdığını söyleyen işçiler, işverenin sendikadan istifaya zorladığını ve 11 işçiyi işten attığını ifade ettiler.
DAYANIŞMA SÜRÜYOR
Öte yandan, Tür Metal Sendikası her gün 2 saat fabrika önünde eylem gerçekleştiriyor. Pazartesi günü yapılan eyleme Arçelik, Mercedes gibi fabrikaların işçileri başta olmak üzere sendikaya üye işyerlerinden işçiler de Sanica işçilerine destek vermek için fabrika önüne geldi.
225 gündür direnişte olan Esenyurt Belediyesi işçilerinin de katılarak destek verdiği eylemde, belediye işçileri ‘Yaşasın sınıf dayanışması’ sloganı ile karşılandı. Kendilerinin de sendikalaştıkları için işten atıldığına değinen belediye işçileri, Sanica işçilerinin mücadelesinin yanında olduklarını belirttiler. Sanica işçileri ile ortak bir kadere sahip olduklarını belirten belediye işçileri, mücadelenin de ortaklaştırılması gerektiğine değindiler.
Yapılan eylemde sık sık “Sendika hakkımız engellenemez”, “Sendika haktır susma haykır”, “Sanica işçisi yalnız değildir” sloganları atıldı. İşten atılmaların yaşandığı fabrikanın önünde toplanan işçiler, daha sonra Sanica patronuna ait küvet fabrikasının önüne yürüdüler. Yapılan eyleme, Türk Metal Sendikası İstanbul Şube Başkanı Tufan Şimşek de katılarak destek verdi. (İstanbul/EVRENSEL)

SENDİKA ANAYASAL HAKTIR, ENGELLENEMEZ

Türk Metal 1 No’lu Şube Başkanı Murat Salar:
İşverenden örgütlülüğe saygı göstermesini ve bir an evvel masaya oturmasını istiyoruz. Burada bir hukuksuzluk yaşanmakta, bugün bizim ve Esenuyurt Belediyesi işçilerinin başına gelenler, eğer sessiz kalınırsa yarın sendikalı olmak isteyen bütün işçilerin başına gelecektir. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Burada haklı bir mücadele var ve bu mücadele görmezden gelinmemeli, gerekli destekler verilmelidir.
İşveren içeride 30 civarında arkadaşımıza ‘Kendi isteğimle ve bütün haklarımı alarak istifa ediyorum’ diye kağıt imzalatmıştır. Bu ne demektir? Bu bir hukuksuzluktur. Böyle yollara başvurmak bir çözüm getirmez. İşverene bir kez daha sesleniyoruz; gelin bu işi masada çözelim! Sendikamız yetkiyi almıştır, bu saatten sonra bu işin engellenmeye çalışılmasının bir anlamı olmadığı gibi bu, hukuka da aykırı bir durumdur. Bizim amacımız işçilerin çalışma koşullarının güvence altına alınmasıdır, bunun tek yolu sendikalı çalışmadır. Sendikalı çalışma koşulları, iş verimimizi artırdığı gibi işçilerin haklarını da güvence altına almaktadır. İşte işçiler, bu sebeplerle sendikamıza üye olmuşlardır ve Sanıca’ya sendikanın girmesi engellenemez.BİZDE PATRONLUK SİSTEMİ YOK
Ali Fatinoğlu (Sanıca patronu):
Biz bu tip şeylere girmek istemiyoruz. Bu sendikanın başkanı bellidir. Bu insanlar baskı ve sindirme politikası uygulayarak örgütleniyor. Biz MHP’liyiz, her şeyi yaparız, diyerek örgütlülük sağlamaya çalışmışlardı.
Fabrikamızın önünde tamamı dışarıdan olmak kaydıyla Türk Metal Sendikası eylemler yapmıştır. Bu eylemlere bir tek sanıca işçisi gitmemiştir. Benim babamın kim olduğu bellidir. Bizim işiler üzerinde bir baskı oluşturmamız söz konusu değil, Sanıca 4 ayrı üretim grubundan oluşan bir kuruluştur ve bizde patronluk sistemi hiç olmamıştır. Müessesemizin bütün çalışanları aynı zamanda fabrika sahipleridir. Yılbaşında bütün işçilerimizin katıldığı bir yemek tertipledim ve 20 senelik işçilerimizi plaketle ödüllendirdik. 136 çalışanımızın hepsi sigortalı olup, hepsinin maaşları günüde ödenmektedir. Fabrikamız şu anda aldığı kredileri ödeyerek büyüyüp daha çok istihdam yaratmak peşindedir. 136 çalışanımız olmasına rağmen Türk Metal Sendikası sadece 52 üye yaparak sendika yetkisi almıştır. Yurtdışında olduğum için bu durumdan yeni haberdar oldum. Konuyu yargıya intikal ettirdik. Bu yüzden daha fazla konuşmak istemiyorum.

Orhan Aydın - Özgür Bulan
www.evrensel.net