Ankara’da Kızıldere anması

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamlarını engellemek için yaptıkları eylem ...


Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamlarını engellemek için yaptıkları eylem sırasında Kızıldere katledilen Mahir Çayan, Cihan Alptekin ve arkadaşları mezarları başında anıldılar.
68’liler Derneği, Devrimci 78’liler Federasyonu, 78’liler Birlik ve Dayanışma derneği, EMEP, Halkın Devrimci Yolu, Devrimci Liseliler, Odak, EHP ve SDP üyeleri Kızıldere’de katledilen devrimcileri 38. yılında Ankara mezarları başında andılar.
Yapılan yürüyüşün ardından yapılan açıklamada Kızıldere katliamı ve benzer cinayetlerin hesabının sorulabilmesinin, ancak Ergenekon/Gladio takviyeli 12 Eylül darbe düzeninin tasfiye edildiği siyasal ve toplumsal süreçler içerisinde mümkün olabileceği belirtildi. Ayrıca, 12 Mart ve 12 Eylül darbecilerinin yargılanması için geçici 15. maddenin kaldırıldığı, antidemokratik uygulamaların ve barajların olmadığı, katılımcı ve demokratik bir anayasa hazırlanması gerektiğine işaret edildi.
Anmada “Kızıldere son değil, savaş sürüyor”, “Yaşan devrimci dayanışma”, “Mahir, Hüseyin, Ulaş, kurtulaşa kadar savaş” sloganları atıldı. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net