SOKAK ANAYASA PAKETİNE NE DİYOR?

ANAYASA paketi için Meclis maratonu başladı. Bu durum Meclis başta olmak üzere kurumların tansiyonunu yükseltti.


ANAYASA paketi için Meclis maratonu başladı. Bu durum Meclis başta olmak üzere kurumların tansiyonunu yükseltti. Peki sokağın tansiyonu nasıl. gençler, kadınlarla, işçilerle ve emekçiler pakete nasıl bakıyor? Bu sorunu cevabına Anadolu yakasının önemli ilçelerinden Kartal’ın Yakacık-Kurfalı Mahallelerinde yanıt aradık. Değişikliği yeterli bulmayan emekçiler mevcut anayasanın tümden değişmesinden yana.
SENDİKALAR MÜDAHİL OLMALI
Kurfalı merkezde bir kahvede görüştüğümüz Emekli SUSER İşçisi Düzgün Çakıl, demokratik bir anayasanın artık olmazsa olmaz olduğuna dikkat çekti. AKP’nin kendisini garantiye alacak bir anayasa yapmak istediğine vurgu yapan Çakıl pakette özgürlüklerin yer almadığını belirtiyor. Sendikaların tartışmalara daha etkin müdahale etmesini isteyen Çakıl emekçilerin taleplerinin pakette yer alması için çaba harcanması gerektiğini söyledi.
10 NİSAN’DA ALANA
“Demokrasi diyorlar. O zaman hani Kürt açılımı, Hani Alevi açılımı?” diye soruyor emekli işçi Rıza Sert ardından ekliyor “Hepsi seçim yatırımı.” 10 Nisanda yapılacak anayasa mitingine güçlü katılım sağlanması gerektiğini söyleyen Sert “Kayıtsız kalmamalıyız. Herkes tartışıyor bu meseleyi. Bizde mahallede evde, sokakta, fabrikada, bankada, camide, cem evinde tartışmalıyız” çağrısında bulundu.
MÜCADELE ŞART
Fahrettin Kahraman emekli bir işçi. TEKEL, SUSER ve MARET’te işçi olarak çalıştığında çok sayıda sendikal deneyimi olmuş. Pakette sendikal haklar, grevin anayasada güvence altına alınmaması onun için önemli bir eksik. TEKEL işçilerinin kazanmanın yolunu gösterdiğini belirten Kahraman “Anayasanın da demokratik olmasının koşulu mücadeledir” dedi. Kahraman, işçi haklarının yanı sıra, yüksek yargıya müdahale ve demokrasi için tartışmalara müdahale edilmesi gerektiğini düşünüyor.
ALDATMACADAN İBARET
Kahve işletmecisi, Eski İşçilerden Doğan Altut, AKP’nin TSK’yı ve yargıyı hedefe koyan bir anayasa taslağı hamlesinin aldatıcı olduğunu, dokunulmazlık zırhını kaldırılmadan, bir samimiyet gösterilemeyeceğini belirtti. Altut “Taleplerimizi karşılayamayan bir anayasa değişikliliği için yapılacak halk oylamasında hayır oyu kullanacağım” dedi.
Servis Şoförü Kenan Mut da ülkede yaşayan tüm ulus ve milliyetleri kucaklayan bir anayasanın şart olduğunu ifade etti. “AKP kendi ihtiyaçları için anayasa değişikliği istiyor” diye konuşan Mut bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.
AYRIMCILIK SÜRÜYOR
Mut’un eşi Safiye Mut ise, kadınların ağır işlerde çalışmalarının yasaklanmadığını, cins ayrımcı politikaların devam ettiğini belirtti.
Kastelli sanayi sitesinde çalışan kadın işçi Fatma Algöz de kayıt dışı çalışmadan dolayı bu sitelerin adeta köle pazarı olduğunu belirterek “İş güvencesi istedi.” Alagöz kadın olmaktan kaynaklı evde işte ve sokakta yaşadıkları sorunlara çözüm istedi.
SORUNLARIMIZ GÖRMEZDEN GELİNİYOR
Lise Öğrencisi Fikret Sağlam da bir genç olarak eğitim, iş ve gelecek kaygılarının sürdüğünü söyledi. Sağlam gençlerin sorunlarının görmezden gelindiğini belirtirken, Doğrama atölyesinde çalışan Genç İşçi Bahadır Subaşı ise, çalışan tüm işçi gençlerin sendikal, sosyal haklarının olmadığını güvenceye alınmasını istedi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net