İş talepine yanıt zengin eskileri

İŞ talepleri kabul görmeyen Tuzlalı yoksullar yardım kuruluşunun önünde uzun kuyruklar oluşturmuş durumda.


İŞ talepleri kabul görmeyen Tuzlalı yoksullar yardım kuruluşunun önünde uzun kuyruklar oluşturmuş durumda. İstanbul’un bir çok ilçesinde zenginlerin evlerinden toplanan kullanılmış eşyaları ve patronlardan toplanan gıda yardımlarını dağıtmak amacıyla kurulmuş olan Gönül Elleri yardım kuruluşuna sadece İçmeler Mahallesi’nden üç yüze yakın aile yardım alabilmek için başvurmuş durumda.
Fatma Engin ise, iki ay önce başvuru yapmış olup hâlâ herhangi bir yardım alamayanlardan. Bir çok komşusunun da yardım alamadığını kaydeden Engin, “Dört çocuğum var ikisi üniversitede okuyor. Eşim 40 yaşından sonra çalışmaya yurt dışına gitti. Evim kira; kiralarım, elektrik, su param birikti çok zor durumda kaldığım için Gönül Elleri’ne baş vurdum” dedi. Aslında iş istediğini bunun için belediye başta olmak üzere bir çok yere başvuru yaptığını ama sonuç alamadığını vurguladı.
MECBUR KALANLAR
Özlem Bektaş üç çocuk annesi eşi tersanede çalışıyor. İki çocuğunu zar zor okutan Bektaş evlerinin kira olduğunu ve kriz nedeniyle eşinin uzun süre işsiz kalmasından kaynaklı çok zor durumda kaldıklarını kira ve faturalarını ödemekte zorlandıklarını söyledi. Eşinin bir ay önce işe başladığını söyleyen Bektaş, Gönül Elleri’ne gıda ve okul yardımı alabilmek için başvurduğunu söyledi.
İki çocuk annesi Çınar Fideci eşinin inşaat işçisi olduğunu uzun zamandır işsiz kaldığını yeni işe başladığını aldığı paranın da yetmediğini bundan dolayı da yardım kuruluşuna başvurarak okul ve gıda yardımı talebinde bulunduğunu belirtti. Psikolojisinin iyi olmadığını söyleyen Fideci, “Genelde belediyeden eli boş dönüyorum ama bir umut diye yeniden başvuruyorum” dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)

GÖNÜL ELLERİ KİMDİR

Gönül Elleri yardım kuruluşu, İstanbul’un bir çok ilçesinde zenginlerin evlerinden toplanan kullanılmış eşyaları ve patronlardan toplanan gıda yardımlarını dağıtmak amacıyla kurulmuş. Kuruluş, Tuzla’da iki ayı aşkın bir süredir Tuzla Belediyesi’nin öncülüğünde faaliyet yürütüyor. Yardımları ihtiyaç sahiplerine dağıtmak için kaymakamlıktan alınmış fakirlik belgesi ile ikamet kağıdı istiyor. Evrakları aldıktan sonra evrak sahiplerinin evlerine giderek ihtiyaç tespiti yapıyor. Yardım edeceklerini söyleseler dahi, yardım garantisi yok.
Mehri aydoğdu - Adile doğan
www.evrensel.net