ÖFK VAR, FAALİYET YOK!

ERCİYES Üniversitesi öğrencileri, eğitime zor şartlar altında devam eden ilköğretim okullarına yardımda bulunmak için kulüp kurmak istedi.


ERCİYES Üniversitesi öğrencileri, eğitime zor şartlar altında devam eden ilköğretim okullarına yardımda bulunmak için kulüp kurmak istedi. Ancak bu girişim, Erciyes Üniversitesi Öğrenci Faaliyetleri Komisyonu’nun (ÖFK) engeline takıldı. ÖFK bu engelin gerekçesini, ‘okul içinde çok fazla kulüp olması ve var olan kulüplerin faaliyet göstermemesi’ olarak açıklarken, faaliyet yürütmek isteyen öğrenciler ise yalnızca kağıt üzerindeki kulüplerin neden hâlâ kapatılmadığını merak ediyor.
Öğrenciler, geçtiğimiz yıl kasım ayında, Türkiye’nin dört bir yanındaki teknik olanaklardan yoksun ilköğretim okullarına kitap, kırtasiye malzemeleri ve oyuncak göndermek amacıyla kulüp kurma girişiminde bulundu. Seminer, konferans, eğitim çalışmaları düzenleyerek, sorunları takip edip çözümüne bir nebze de olsa katkı sağlamak için çalışan öğrencilerin girişimleri, 5 aylık sürecin sonunda tıkandı.
‘KULÜPLERE GİRİN’
Öğrenciler, kulüp kurulması yönündeki taleplerinin dikkate alınması için 300’den fazla imza topladılar. Ancak bu girişim de işe yaramadı. Öğretim üyeleri öğrencileri bu konuda yalnız bırakırken, ÖFK ise öğrencilere ‘Yeni kulüp kurmayın, kurulu olan kulüplere girin’ diye yol gösterdi.
‘ZAMAN KAYBINA UĞRADIK’
Kulübün kurulması için çabalayan İletişim Fakültesi öğrencisi Medeni Evin, “Güzel şeyler yapma umuduyla kurulmasını istediğimiz kulübün bu tür basit engellere takılması, açıkçası beni çok şaşırttı. Üniversite ortamında öğrencilerin düşünce ve proje girişimlerinin bu kadar gereksiz şartlara tabi tutulması, çok üzücü bir durum” dedi.
İktisat Fakültesi öğrencisi Ömer Canpolat ise “Bizleri büyük zaman kaybına uğrattılar. Eğer kulübü kurabilseydik birçok projemizi şimdiye kadar hayata geçirebilecektik. Projelerin sunulmasını istediğimiz ilköğretim okullarının eksiklerinin bir kısmını da gidermiş olacaktık” dedi ve üniversitelerde bu tür çalışmaların önüne engel konulmasını çok yanlış bulduğunu vurguladı.
‘BÖYLE Mİ DEVAM EDECEK?’
İktisat Fakültesi öğrencisi Serap Karaca, “O kadar çalışmamız sonucunda emeklerimizin boşa gitmesi, basit gerekçelerle hedeflerimizin engellenmesi, üzücü bir durum. Üniversiteler böyle mi devam edecek” diye sordu. Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümü öğrencisi Barış Topci ise “Ülkemizde demokrasi tartışmalarının yükseldiği bir dönemde, öğrenciler önündeki bu tür engeller hiç demokratik değil” dedi. (Kayseri/EVRENSEL)
Remzi Çatak
www.evrensel.net