Haiti’ye 10 milyar dolarlık yardım vaat edildi

NEW York’taki uluslararası bağışçılar konferansında bir araya gelen ülkeler...


NEW York’taki uluslararası bağışçılar konferansında bir araya gelen ülkeler, Haiti’nin yeniden yapılanması için on milyar dolara yakın miktarda yardım sözü verdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ulaşılan rakamın hedeflerinin de üzerinde olduğunu açıkladı.
Örgüt, önümüzdeki iki yıl için 3.8 milyar dolar yardım toplanmasını hedeflemişti. Konferansta, gelecek iki yıl için verilen yardım sözü 5 milyar doları aştı. Ban Ki-moon, Haiti’ye yönelik uzun vadeli toplam yardım taahhüdünün ise 9 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.
Yardım konferansına 130’dan fazla ülke ve uluslararası örgütün temsilcileri katıldı. Haiti’ye en yüksek yardım sözünü ise ABD ve Avrupa Birliği verdi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Haiti’nin deprem yaraları sarılamazsa, ülkenin zaten var olan toplumsal ve aşayişe ilişkin sorunlarının daha da artarak, sınırları dışına taşabileceğini söyledi.
Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi, Türkiye’nin bugüne kadar Haiti’ye 1 milyon dolarlık yardımda bulunduğunu, önümüzdeki dönemde de Haiti hükümetinin belirleyeceği bir projede kullanılmak üzere 1 milyon dolarlık ikinci yardım taahhüdünde bulunduğunu bildirdi.
Haiti depreminde 200 binden fazla kişi ölmüştü. Deprem sonucu ülke genelinde bir milyonu aşkın kişi de evsiz kalmıştı.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net