İtalyan yönetmen milliyetçiliğe değindi

SÖYLEŞİLERLE dolu cumartesi gününün üçüncü konuğu, açılış gecesinde Yaşam Boyu Başarı Ödülü alan İtalyan Yönetmen Marco Bellocchio’ydu.


SÖYLEŞİLERLE dolu cumartesi gününün üçüncü konuğu, açılış gecesinde Yaşam Boyu Başarı Ödülü alan İtalyan Yönetmen Marco Bellocchio’ydu. Usta yönetmen gösterimden önce izleyicilere, “Filmi beğenmezseniz çıkabilirsiniz” dedi, fakat filmi kimse terk etmedi.
Mussolini’nin sevgilisi ve oğlunun annesi İda Dalser’in gerçek yaşamöyküsü ile yönetmenin yorumunun harmanlandığı film, biçim açısından dikkat çeken bir çalışmaydı. Filmde Musollini’nin gençliğini bir oyuncu canlandırdığı halde, diktatör olduktan sonraki dönemi arşiv görüntüleri kullanarak anlatan yönetmen, bu üslubunun bilinçli bir tercih olduğunu belirtti.
Ayrıca Bellocchio, “Musollini’nin imajı oldukça önemliydi, siyasetinin bir parçasıydı. Bu yüzden arşiv görüntüleriyle bu dayatmayı yansıtmak istedim” dedi. Dünyada olduğu gibi İtalya’da da yükselen milliyetçilik hakkında ise Bellocchio, “Şu anki sağ iktidar Musollini’yi inkar etti. Musollini İtalya’da görüntünün önemini anlayan, medyayı iyi kullanan ve bu yolla imajını ve siyasetini empoze eden ilk siyasetçi. Bu anlamda Berlusconi ile benzerlik kurabiliriz. Fakat yine de demokraside yaşıyoruz, günümüz İtalya’sında faşizme dönüş söz konusu olamaz” dedi.
Bellocchio, gençliğinden itibaren politik konulara eğildiği filmleriyle tanınan devrimci bir yönetmen. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net