Çağlayan tekstil işçileri 1 Mayıs’a hazırlanıyor

1 Mayıs resmi tatil ilan edildi. Ama sendikasız fabrikalarda, özellikle küçük atölyelerde bu kural geçmiyor.


1 Mayıs resmi tatil ilan edildi. Ama sendikasız fabrikalarda, özellikle küçük atölyelerde bu kural geçmiyor. Bu bölgelerden biri de Çağlayan. Tekstil fabrikaları ve atölyelerinin yoğun olduğu Çağlayan’da, işçiler 4 yıldır yerel kutlama yapıyor. Öğle paydosunda bir araya gelen işçiler taleplerini dile getiriyorlar. Bu yıl da kutlama için çalışmalara başlayan işçilerle 1 Mayıs’ı ve 1 Mayıs’ta dile getirecekleri talepleri konuştuk.
Kayıt dışı çalışmanın yaygın olduğunu dile getiren Tekstil İşçisi Erhan Demir, şöyle devam etti: “Konfeksiyon atölyelerinde kural denen bir şey yok. Bir çok işçinin tek hakkı ücreti ya da haftalığı. Çoğu atölyede çalışanın yemek hakkı bile yok. İşçiler ya evlerinden getiriyorlar ya da ekmek arası dönerle karın doyurmaya çalışıyorlar. Mesaiye kalmak zorunda kalıyoruz. Mesai paralarımız ödenmiyor ya da normal ücret üzerinden zamsız veriliyor. Modeller çok ağır, ücretleri ise ucuz. Bir hafta çalışıyoruz yine de haftalıklarımızı çıkartmaya yetmiyor. Bu nedenle her akşam zorunlu olarak fazla mesaiye kalıyoruz.” Kriz gerekçesiyle pek çok işçinin işsiz kaldığına dikkat çeken Demir, Çağlayan’da işçilerin canını yakan sorunların başında işsizliğin geldiğini ifade etti.
YEREL KUTLAMA ÖNEMLİ
Geçtiğimiz yıllarda sendikaların ve Çağlayan’daki işçilerin düzenlediği 1 Mayıs’lara katıldığını anlatan Demir, “İlk yerel kutlama olduğunda katılmamıştım. Patronum izin vermese bile çıkıp alana gidiyordum. Sonraki yıllar işlerin yoğunluğundan ve ücretlerin düşürülmesinden dolayı haftalıklarımızı tamamlamak için gidemedim. O zaman anladım yerelde kutlamanın önemini. Artık işyerlerinde yapılan 1 Mayıs kutlamalarını önemsiyorum. Haklarımız ve taleplerimizin birleştirilmesi için yerellerde kutlamamız önemli” dedi.
Bu yıl hak gasplarının yoğunlaşması nedeniyle yapılacak çalışmaların daha geniş olması gerektiğine dikkat çeken Demir, sendikaların işçileri örgütlenmeye teşvik etmesini istedi. İşçiler sendikalaşmadan, ülkedeki koşulların değişmesinin zor olduğunu vurgulayan Demir, şöyle devam etti: “TEKEL işçileri bize bu gerçeği bir kez daha gösterdi. Bizlerde bu yıl Kağıthane sınırlarındaki sendikalarla görüşüp bizlere destek olmalarını isteyeceğiz. Önce Çağlayan’da sonra da sendikaların ortak düzenledikleri alanda bayramımızı kutlayacağız.”
BİR DE KADIN İŞÇİ OLUNCA
Emine Ekin sağlıksız koşullarda çok uzun saatler çalıştıklarını anlattı. “Hastalandığımızda bile çalışmak zorundayız” diyen Ekin, kadın işçi olmaktan kaynaklı sorunlar da yaşadıklarını dile getirdi: “Biz atölyemizde aynı işi yaptığımız arkadaşlarımıza bile hizmet ediyoruz. Ben neden onlara çay yapmak zorundayım. Atölyeyi neden sadece kadınlar süpürmek zorunda. Fazla mesai olduğunda da mesaiye kalmak zorundayız.”
Geçen yıl yapılan kutlamaya katıldığını ve çok iyi geçtiğini anlatan Ekin, “1 Mayıs’ı bilmeyen arkadaşlarımız bile bizimle halay çektiler. Geçen yıl Taksim’deki kutlamalar olaylı geçti. Arkadaşlarım Kadıköy’deki kutlamaya çağırdılar ama ben olay çıkar diye korktum gitmedim” dedi. TEKEL işçilerine dayatılan koşulları kendilerinin yaşadığını anlatan Ekin, TEKEL işçilerinin kaybetmesi halinde kendilerine daha kötü koşulların dayatılacağını belirtti. “Sigortasız çalışıyoruz. İşsiz kalmaktan korkuyoruz. Tükettiğimiz her şeye zam geliyor. Ücretler ise yerinde sayıyor. Bunun için bu yıl daha çok arkadaşımız 1 Mayıs’a katılmalı” diyen Ekin, herkesi 1 Mayıs kutlamalarına katılmaya çağırdı.
DAHA ÇOK EZİLİYORUZ
Celal Hunç yaşanan sorunları şöyle özetledi: “Başbakan ülkemizde kayıt dışının eskisi kadar çok olmadığını söylüyor. Ama ben çalıştığım yere bakıyorum patron küçülüyorum diye bir çok işçiyi işten çıkardı. Ama iki atölye daha kurdu. Bir yandan da kriz var diye aylarca ücretimizi zamanında alamadık. Kimi aylar yarısı ödendi. Önceki yıllara göre daha çok eziliyoruz. Sabah işe gidiyoruz akşam kaçta eve geleceğimiz belli değil.” Hunç, 2004 yılından bu yana 1 Mayıslara katılmış.
Çağlayan’da yapılan kutlamayı önemsediğini dile getiren Hunç, “İlk başlarda umutsuzdum .Ama artık o kadar umutsuz değilim. Her geçen yıl daha iyi oluyor” diye konuştu.
Birlikte ve güçlü olduklarını göstermek için 1 Mayıs’a daha çok işçinin katılmasını isteyen Hunç, TEKEL işçilerinin gidilmesi gereken yolu gösterdiğini söyledi.
Sendikaların örgütsüz işçileri aydınlatmak için çalışma başlatması gerektiğini belirten Hunç, şunları söyledi: “Sendikalar bizler gibi kayıt dışı çalıştırılan işçilerin yoğun olduğu yerlere hiç uğramıyorlar. Ama bu yıl biz onların kapılarını çalacağız. Sorunlarımızı anlatıp bu yıl ki kutlamamıza onları da çağıracağız. Bizlere destek olmalarını isteyeceğiz.” (İstanbul/EVRENSEL)
Neslihan Karyemez
www.evrensel.net