AKP desteklenince suç olmuyor da...

LÜLEBURGAZ Emek Gençliği, 4 Nisan Pazar günü, Kongre Meydanı’nda bir basın açıklaması yaparak ...


LÜLEBURGAZ Emek Gençliği, 4 Nisan Pazar günü, Kongre Meydanı’nda bir basın açıklaması yaparak İstanbul’da, Mehmetçik Lisesi’nde okuyan 24 öğrencinin, TEKEL işçilerine destek oldukları için okuldan atılmasını kınadı. Atılan öğrencilerin tekrar okula alınmasının istendiği eylemde, AKP Hükümeti’nin ve Mili Eğitim Bakanı’nın şu soruları yanıtlaması istendi:
jÖğrencilerin, gençliğin işçiyi ve emekçiyi desteklemesi neden ve ne zamandan beri suç oldu?
* Biz tüm bu olanlara göz mü yumalım?...
*3 Mayıs 2006’da yapılan AKP Adıyaman İl Kongresi’ne, okul idarecileri tarafından götürülen öğrencilerle ilgili ne yaptınız?...
*Öğrenciler, iktidar partisinin yanında olunca suç olmuyor da, işçi ve emekçileri destekleyince mi suç oluyor?
KADIKÖY’DE EYLEM
Muğla’nın Fethiye ilçesinde Soner Semih Sipahi’nin intihar etmesinin ardından eğitim sistemine yönelik tepkiler devam ediyor. Kadıköy’de bir araya gelen lise ve dershane öğrencileri yaptıkları eylemle Soner’in intiharının asıl sorumlusunun eğitim sistemi olduğunu belirttiler.
Kadıköy’de dershanelerin yoğun olarak bulunduğu Halitağa Caddesi’nde ‘Soner’in katili eğitim sistemi’ pankartı arkasında bir araya gelen lise ve dershane öğrencileri, cadde boyunca sloganlar atarak yürüdüler.
Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada, tek amacı öğrencilerin sırtından para kazanmak olan eğitim sisteminin bir can daha aldığı belirtildi. Soner’in intiharının ardından Milli Eğitim Müdürlüğünün ailenin borcunu ödemesinin gerçekleri saklayamadığının belirtildiği açıklamada, “Kadıköy lise ve dershane öğrencileri olarak hem bu olayı kınadığımızı hem de ‘Parasız, Bilimsel, Demokratik eğitim talebimizi bir kez daha haykırıyoruz. Ve bizler bu hakkımızı alana kadar mücadele edeceğimizi duyuruyoruz” denildi.
(LÜLEBURGAZ-İSTANBUL)
www.evrensel.net