Belediye işçilerine şubelerden destek

Belediye-İş Sendikası’ndan istifa etmedikleri için işten atılan ve direnişte olan Esenyurt...


Belediye-İş Sendikası’ndan istifa etmedikleri için işten atılan ve direnişte olan Esenyurt Belediyesi işçilerini, Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu üyeleri ziyaret etti. Polisin engelleme çabalarına rağmen direnişte olan işçilere destek veren Türk-İş üyesi işçiler, dayanışmanın ve ortak mücadelenin yükseltilmesi çağrısı yaptılar. Ziyarette 1 Mayıs’ın ortak ve kitlesel kutlanmasının önemine vurgu yapıldı.
Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu’na bağlı sendikaların şube başkanları, yöneticileri ve üyeleri, önceki gün Esenyurt’ta buluşarak belediye önüne doğru yürüyüşe geçtiler. Bir süre sonra, işçilerin önünü kesen polisin yürüyüşü engellemek istemesi üzerine gerginlik yaşandı. Sloganlarla polisin baskısını protesto eden işçilerin kararlı tutumu karşısında, polis yürüyüşe izin vermek zorunda kaldı. Belediye önüne kadar yürüyen işçiler, direnişte olan arkadaşları tarafından alkış ve sloganlarla karşılandılar. Destek ziyaretinin kendilerine güç verdiğini söyleyen Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, direnişle ilgili bilgi verdi. İSKİ, Marmaray ve Samatya Hastanesi inşaatında çalışan işçilerin de direnişte olduğunu anlatan Gülüm, ortak mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini dile getirdi. Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun sendika düşmanlığına devam ettiğini anlatan Gülüm, direnişin atılan işçiler sendikalı olarak işbaşı yapana kadar devam edeceğini ifade etti.
AKP İŞÇİYE TAHAMMÜL EDEMİYOR
Şubeler adına söz alan Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Binali Tay, belediye işçilerinin mücadelesini kutladıklarını ifade etti. “Şubeler olarak yanınızda olduğumuzu bildirmeye geldik” diyen Tay, “AKP yöneticileri ve belediye başkanları demokrasiden bahsediyor, özgürlükten bahsediyor ama işçilerin ve emekçilerin haklarına saygı göstermiyorlar, mücadeleye tahammülleri yok” diye konuştu. İşten atmaların, sendikasızlaştırmaların devam ettiğine dikkat çeken Tay, “Bunun karşısında direneceğiz ve mücadele edeceğiz” diye konuştu. İşçilerin haklarına saygı gösterilmesini istediklerini belirten Tay, belediye başkanına şu şekilde seslendi: “Eğer işçilerin haklarına saygı göstermezseniz her gün burada olacağız, gittiğiniz her yerde karşınıza çıkacağız.”
ORTAK VE KİTLESEL 1 MAYIS
Daha sonra söz alan Haber-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu, sözlerine, “Bizler demokratik bir anayasa istiyoruz. Şurada sizlerle dayanışma isteğimiz bile engellenmeye çalışıldı, yürüyemezsiniz diyerek önümüz kesildi. Burada tüm baskılara ve keyfi uygulamalara karşı mücadele etmekten başka yol kalmıyor” diye başladı. Sermaye ve onun temsilcilerine karşı mücadele etmekten başka seçenek olmadığına dikkat çeken Dokuyucu, “Sermaye ve onun temsilcileri, mücadele içinde olan tüm işçi ve emekçilerin mücadelesini yenilgiye uğratmak ve dikensiz bir gül bahçesi yaratmak istiyordu. Ama bu oyunlar bozuldu, mücadele içinde kazanımlar oldu. İşçilerin haklarını korumak ve geliştirmek için yaptıkları mücadeleden daha doğal ne olabilir ki” diye konuştu. Halkın oylarıyla seçilen belediye başkanının, halka hizmet vermek, onun sorunlarını çözmek yerine işçilerin sendikal haklarına saldırdığını belirten Dokuyucu, direnişin, işçi sınıfının desteğiyle sonuç alınana kadar devam edeceğini ifade etti.
Konfederasyonların da direnişe daha fazla destek vermesi gerektiğini dile getiren Dokuyucu, “1 Mayıs ve 26 Mayıs bunun daha somut adımları olmak durumunda. 1 Mayıs altı konfederasyonun ortak kutlamalarıyla her yerde yapılacak. İstanbul bunun en önemli ayağını oluşturuyor. Bizler İstanbul’da kitlesel olarak kutlanacak bir 1 Mayıs’ın hazırlıklarını yapıyoruz. Yüz binleri alana taşımamız lazım. Hiçbir güç ve neden, İstanbul 1 Mayıs’ının bölünmesine izin vermemeli ve yakalanan birlik devam etmeli” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net