Metin’in izinden gidiyorlar

13. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.


13. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Günümüz gazeteciliğinin sorunlarının tartışıldığı ödül töreninde, gazeteciler, yaptıkları haberlerle Metin’in izinden gittiklerini söylediler.
Ödüllerin verilmesinden önce deneyimli gazetecilerle iletişim fakültesi öğrencileri, “Gazetecilik Nereye?” başlıklı panelde Göktepe’nin anısına bir araya geldi. Moderatörlüğünü gazetecilik mesleğinin duayenlerinden Nail Güreli’nin yaptığı panelde, Gazeteci Umur Talu, Gazeteci Ragıp Duran, İstanbul Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencisi Ceylan Samgar ve Marmara Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Mustafa Kuleli, birer konuşma yaparak meslekleri üzerine değerlendirmelerde bulundular.
BİR DEFA DAHA ADALET ÇAĞRISI
Panelin ardından, bu karanlık dönemde faili meçhul cinayetlerde eşlerini, babalarını, yakınlarını kaybedenlerin oluşturduğu Toplumsal Bellek Platformu adına Sezen Öz, hazırladıkları bildiriyi okudu. “Hukuka, yaşama hakkının kutsallığına, bu hakkın ortadan kaldırılmasının affedilemez bir insanlık suçu olduğuna inanan, vicdan sahibi tüm toplum kesimleriyle birlikte ülkemizi bu ayıptan kurtarmak istiyoruz. Bir araya gelişimizin yarattığı güç ve duygu birliğinin, karşımıza konulan tüm engelleri er geç ortadan kaldıracağına, zamanaşımına uğramış dosyaların yeniden açılarak bugüne kadar karanlıkta bırakılmış siyasi cinayetlerin aydınlatabileceğine inanıyoruz” diyen Öz, Yazar ve Edebiyatçı Ümit Kaftancıoğlu ve Gazeteci Metin Göktepe’yi anarken, yıllar boyunca yalnız bırakılmış ailelerin adalet çağrısını da bir defa daha vurgulamak istediklerini ifade etti.
Ardından Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe söz aldı. “Aradan on üç yıl geçti ama Metin buradadır. Buradaki herkes Metin’dir. Tek tek adlarını veremem ama Evrensel gazetesinde çalışanlar, hep Metinler onlar” diyen Göktepe, herkese teşekkür etti.
GAZETECİLER POLİTİZE OLDU
Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İhsan Çaralan da gazeteciliğin içinde bulunduğu sorunlara son yıllarda bir sorun daha eklendiğine dikkat çekti. Bu sorunu gazetecilerin aşırı bir biçimde politize olmaları şeklinde yorumlayan Çaralan, “Gazeteciler iki yandan politize oldular. Biri büyük basın diye hitap ettiğimiz basının, sosyal yaşama, sınıfların çeşitli kesimlerinin sorunlarından uzaklaşarak, bu sorunları sadece iktidar ve muhalefet partilerinin çıkarları açısından eğip bükerek yorumladığı tartışmalar üstünden bir gazeteciliğe yöneldiler. Bu, kanımca muhabirlik denilen, gazeteciliğin aslı olan yanı tahrip ettiği gibi doğrudan belirli kesimlerin gazeteler üzerindeki etkinliğini de aşırı biçimde artırmış oldu. İkincisi ise doğrudan hükümetin, devlet olanaklarını da kullanarak basının çok önemli bir kısmını yandaşlaştırmasıdır” dedi.
Panelin ardından ödüllerin verilmesine geçildi. Ödülleri belirleyen jüri bu yıl, Nazım Alpman, Belma Akçura, İbrahim Aydın, Hüseyin Akyol, Celal Başlangıç, Murat Çelikkan, Orhan Erinç, Ragıp Duran, Fikret İlkiz, Kemal Kök, Fatih Polat, Derya Sazak, Şükran Soner ve Ferai Tınç’tan oluştu.
KATLEDENLERE BİR MESAJ
Yazılı Haber Ödülü, 14 Nisan günü Zaman gazetesinde yayımlanan “Silopi’ye Buğday Satmaya Gitti, Kemikleri 14 Yıl Sonra Elazığ’da Bulundu” başlığıyla yayımlanan haberle Melik Duvaklı’ya verildi. Ödül aldığı haberin Metin Göktepe’nin kalemine uygun bir haber olduğunu belirten Duvaklı, bu açıdan da Metin’in izinden gittiğini düşündüğünü ve bundan da onur duyduğunu belirtti. Duvaklı, “Ayrıca bu haberlerin yapılıyor olmasının ve bizlerin de bu haberlerle ödül alıyor olmamızın, onu katledenlere bir mesaj olacağını düşünüyorum” dedi. Yazılı haber dalında jüri özel ödülünü ise 1 Aralık 2009’da Radikal gazetesinde yayımlanan “Gel de Çık İşin İçinden” başlıklı haberiyle İsmail Saymaz aldı. Görüntülü Haber Ödülü, NTV’de 2 Aralık’ta yayımlanan “Mahmur Mülteci Kampı: Geri Dönüşler Sürecek mi?” başlıklı haberiyle Mete Çubukçu’ya verildi. Çubukçu, gazeteciliği; hakikati, gerçeği arama mücadelesinde demokrasiden, insan haklarından, barıştan yana olup savaşa, ayrımcılığa, ırkçılığa karşı durmak şeklinde öğrendiklerini ve böyle de devam ettirmeye çalıştıklarını açıkladı.
CEZA VE ÖDÜL
Jüri Özel Ödülü’nü ise CNN Türk belgesel bölümünde çalışan Günel Cantak, İZ TV’de yayımlanan “Duvar” isimli belgeseliyle aldı. Fotoğraf Ödülü, “Bilge Köyü Katliamı” ve “Polisin IMF Şaşkınlığı” adlı fotoğraflarıyla Habertürk Gazetesi Muhabiri Sedat Suna’ya verildi. Gazeteciliğin, işini yaptığı için cezalandırılan ve ödüllendirilen ender mesleklerden birisi olduğunu belirten Suna, ödülünü hayatını kaybeden gazetecilere ve tutuklu gazetecilere adadı. Jüri Özel Ödülü’nü ise TEKEL işçilerine Abdi İpekçi Parkı’nda polis müdahalesini görüntüleyen “Göz Yaşartan Direniş” başlıklı seri fotoğraflarıyla, Hürriyet Daily News’ten Selahattin Sönmez aldı. Metin’in kendi hayatında ayrı bir yeri olduğunu dile getiren Sönmez, Evrensel gazetesinde birlikte çalıştıklarını söyledi. Doğru ve nitelikli haberlerin okuyuculara ulaşması gerektiğini söyleyen Sönmez, bunun için gazetecilerin birbirleriyle dayanışma içinde olması gerektiğini ifade etti. Yerel Gazetecilik Ödülü’nü de Ardahan’da dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılan 23 Şubat İlköğretim Okulu’nun, daha sonra Halk Eğitim Merkezi olmasını konu alan “Güle Oynaya Çürük Binaya” başlıklı haberiyle, Fakir Yılmaz aldı. Yılmaz, yerel gazeteciler olarak haber yaparken oradaki bürokratların baskısı altında yaşadıklarını dile getirdi. Ödül aldığı haber nedeniyle artık resmi gazete ilanlarını alamadığını dile getiren Yılmaz, bu baskının sonuçsuz kalacağını, doğru ve halktan yana habercilik mücadelesinin süreceğini belirtti.
Düzenlenen panel ve ödül töreninin ardından, TGC Lokali’nde Gazeteci Metin Göktepe’nin 42. doğum günü kutlandı.
(İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net