MEDYATİK

 • Yazıcılara ve gazetelere kötü haber: Eskiden okunduğunuzu sanabilir, kendinizi ya da başkalarını kandırabilirdiniz.


  Yazıcılara ve gazetelere kötü haber: Eskiden okunduğunuzu sanabilir, kendinizi ya da başkalarını kandırabilirdiniz. İnternet çağında ise bu artık mümkün değil. Tıklanma, sayfada kalma süresi, yorum sayısı, beğenilme (like), bağlantı alma, sosyal ağlarda ve diğer sitelerde bahsedilme gibi birçok parametre, gerçeği ortaya koyuyor.
  Gelin bu hafta bir şeyi yazmanın, yayımlamanın, basmanın, dağıtmanın amacı üzerine düşünelim biraz. Eğer temel derdimiz fikirlerin yayılması, paylaşılması ise bunun en uygun yolu ille de matbaadan geçmiyor artık.
  Popüler bir yazarın ses getirecek bir yazısının, bir gazetede yayınlandığını varsayalım. Yazıyı çok beğenen okur, bu yazıyı paylaşmak için bir veya birçok dostuna telefon edebilir (ki bu maliyetli bir yol), öğle yemeğinde arkadaşlarına tek tek okutabilir, akşam gittiği barda arkadaşlarına anlatabilir, anlatabildiği kadar...
  Aynı yazının web sitesinde olduğunu düşünelim: Bir kişinin adres defterinde, sosyal ağlarında ortalama 300 kişi bulunduğu söyleniyor, demek ki birkaç saniye içinde yüzlerce ve birkaç dakika içinde on binlerce kişinin gündemi olabilir. İran’daki sosyal hareketlerin twitter üzerinden örgütlenmesi ve ortaya çıkardığı etki biliniyor. Hatta İran devrimi için ‘Kaset ile geldiler internet ile gidecekler’ diyen bile var...
  Yayınları ayakta tutma maliyetleri, küçük ölçeklerde yayıncı lehinedir; ancak okur/ziyaretçi sayıları on binleri geçince, maliyetler ve marjinal maliyetler matbaaya yaklaşacaktır. Yani sorun internetin ucuz ya da ücretsiz olmasında değil, zaten büyük gazeteler de maliyetlerinin altında fiyata satılmakta...
  Her zamanki yere geliyoruz: İyi içerik, doğru haber. Geleceği kazanacak olan değerler bunlar.
  Büyük gazetelerimizin web sitelerinin, artık Ortadoğu’da uluorta okunamadığını söylesem herhalde kimse şaşırmaz. Ekranı görenler erotik sitelere girildiği fikrine kapılmaktalarmış...
  Haber izlemenin yeni araçları olarak gelişen medyalar, e-kitap okuyucular, iPhone türü akıllı cihazlar, elektronik kağıt ve elektronik mürekkep gibi gelişmeler pek çok yeniliği hayatımıza katmakta.
  Bu arada herkes, haber kaynaklarının taraflılığını ve tek merkezliliğini de apaçık olarak görmekte: Bütün gazeteler aynı, sadece bir gün önceki “çıplak bayan” bugün diğerinin ana sayfasında.
  Ve internetin sağladığı bağımsız kaynakların çokluğu ve geleceğe katacakları da ortada...
  Şimdiden bianet.org, emekdünyası.net, sol.org.tr, sendika.org gibi internet yayınları başarılı sayılabilecek bir çizgide ilerlemeye başladı. Evrensel, Birgün, Günlük gibi gazetelerin internet sitelerinin trafiği de her geçen gün artıyor. Bu isimler, internette de aydınlık bir geleceği temsil ediyor.
  Velhasıl onları takip etmek, içerik sağlamak, içeriklerine katkıda bulunmak ve yaygınlaştırmak da geleceğin değil bugünün işi!..
  twitter.com’mkuleli
  MUSTAFA KULELİ
  www.evrensel.net