13 Mart 2011 09:58

Çerkesler ‘biz de varız’ dedi

Çerkes Hakları İnisiyatifi, Çerkesce’nin, Çerkes kültürü, örf ve adetlerinin yok olmaya yüz tuttuğuna dikkat çekerek, “anadilde eğitim, 24 saat Çerkesce yayın yapan radyo ve televizyon istiyoruz” dedi.Kafkasya’dan, Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından Ankara’ya gelen &

Çerkesler ‘biz de varız’ dedi

Paylaş

Kafkasya’dan, Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından Ankara’ya gelen Çerkesler hep birlikte kültürleri için seslerini yükseltti. Abdi İpekçi Parkı’nda buluşan Çerkesler, yöresel kıyafetleri, şapkaları ve danslarıyla soğuk havayı ısıttı. Adige Özerk Cumhuriyeti, Abhazya Özerk Cumhuriyeti ve Çeçen bayraklarıyla birlikte alana gelen Çerkesler, ellerinde taşıdıkları döviz ve pankartlarla anadilde eğitim talebini hem Çerkesce hem de Türkçe dile getirdi.

Çerkes Hakları İnisiyatifi Üyesi Kenan Kaplan yaptığı konuşmada, Çerkeslerin dili, kültürü ve kimliğinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Çerkeslerin 1864’de Kafkasya’dan sürüldüğünü hatırlatan Kaplan, “tarihimizin, kültürümüzün ve dilimizin, ana dilimizde radyo ve televizyon yayınlarını izleyebileceğimiz günlerin gelmesini bekledik yıllar boyunca” diye konuştu. Çerkeslerin sürüldüğü ülkeleri kendi vatanları olarak benimsediklerini ve uyum sağladıklarını ifade eden Kaplan, kendilerini Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu unsuru olarak gördüklerini söyledi. Buna karşın Çerkeslerin kültürünün yok sayılarak görmezden gelindiğini belirten Kaplan, genç kuşakların Çerkes dilini konuşamaz halde olduğuna vurgu yaptı.

Çerkeslerin sesinin çok çıkmamasının, haklarından vazgeçtikleri anlamına gelmediğini dile getiren Kaplan, Başbakan Erdoğan’ın Çerkesleri tanıdığını ve sorunlarına sahip çıktığını belirtmesini talep etti. Kaplan, “Dilimizi, kültürümüzü, kimliğimizi kaybetmek istemiyoruz. Çocuklarımız da anadilini konuşabilsin istiyoruz. Anadilde radyo ve televizyon yayını yapabilme imkanının, devlet tarafından biz Çerkeslere de sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Kaplan’ın açıklaması daha sonra Adıgece ve Osetçe de okundu. Ardından ünlü ses sanatçısı Olga Sokurova, Nurhan Fidan ve Münteha Jan Gülsüm’ın söylediği şarkılarla coşan Çerkesler, Kafkas danslarıyla alanı hareketlendirdi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gazeteciler ayakta!

SONRAKİ HABER

AB'den İngiltere'ye "Anlaşma yoksa sınır var" baskısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa