‘Türkiye’de basın özgür değil’

AZADİYA Welat gazetesi çalışanı Metin Alataş’ın, kimliği belirsiz güçler tarafından katledilmesi...


AZADİYA Welat gazetesi çalışanı Metin Alataş’ın, kimliği belirsiz güçler tarafından katledilmesi, çeşitli parti ve örgütler tarafından protesto edildi.
BDP, EMEP, Sosyalist Parti, İHD, KESK, ESP, Kurdi-Der, THYD-Der, Devrimci 78’liler ve 78’liler Girişimi temsilcileri, Yüksel Caddesi’nde bir araya geldiler. Açıklamada, Azadiya Welat gazetesi çalışanı Metin Alataş’ın, Kürt basınının 21 yılda katledilen 41’inci çalışanı olduğu ifade edildi. Ortak metni okuyan BDP Ankara İl Başkanı Mehmet Hanefi Şelem, üç ay önce plakası belli bir araçtan inen sivil kişilerin saldırısına uğrayan ve sürekli tehdit edilen Alataş’ın ölümünden, bu kişilerin sorumlu olduğunu belirtti. Şelem, “Alataş’ın, Azadiya Welat’ın kapatılmasından bir hafta sonra ve 4 Nisan gibi bir günde katledilmesi, Kürt halkının iradesine tahammülsüzlüktür” dedi.
20 YILDA 40 GAZETE
20 yıl içinde 40’a yakın gazetenin yüzlerce kez kapatıldığını ve para cezaları ödediğini belirten Şelem, 3 yıl içinde de gazetelerin 29 kez kapatıldığını, çalışanlarının tutuklanıp katledildiğini vurguladı. ROJ TV’ye yapılan baskının Kürt halkının sesi olan özgür basını susturmaya dönük bir girişim olduğunu söyleyen Şelem, AKP Hükümeti’nin özgür basın geleneğinden gelen gazetelere yaptığı baskının, son üç yıldır daha da arttığını belirtti. Seçimlerden sonra 1500’ü aşkın Kürt siyasetçinin tutuklandığının altını çizen Şelem, askeri operasyonların ve saldırıların ‘90’lı yılları, İzmir F Tipi Cezaevi’nde tutuklu Mehmet Kılınç’ın işkence sonucu ölümünün de ‘80’li yılları hatırlattığını söyledi.
Özgür basına karşı geliştirilen saldırılara son verilmesini isteyen Şelem, Metin Alataş cinayetinin aydınlatılmasını, sorumluların açığa çıkartılmasını talep etti. Kanser tedavisi gören Gazeteci-Yazar Evrim Alataş’ın da yaşamını yitirdiğini duyuran Şelem, Alataş ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net