Hem Pakistan hem ABD askerleri sivilleri vuruyor

PAKİSTAN ordusunun hafta sonunda Afganistan sınırındaki bölgede militanları hedef alan hava saldırısında...


PAKİSTAN ordusunun hafta sonunda Afganistan sınırındaki bölgede militanları hedef alan hava saldırısında, bölgedeki köylülere ve adı açıklanmayan bir hükümet yetkilisine göre 71 sivil öldü. Ordu, savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenlenen köyde militanların toplandığını belirterek, herhangi bir sivil kayıp olduğunu reddediyor.
AP ajansı, hava saldırısının düzenlendiği Kiber köyünden 2 kişinin yaptığı açıklamada, operasyonda hayatını kaybedenlerin tamamının köylüler olduğunu söylediğini duyurdu. Ajans, adını vermediği bir siyasi yetkilinin de hava saldırısında ölenlerin ailelerine tazminat olarak binlerce dolar dağıtıldığını bile anlattığını haber verdi.
İNSANSIZ UÇAKLAR YİNE VURDU
Pakistan’ın kuzeybatısındaki aşiret bölgesinde aşırılık yanlısı militanlara ait olduğu sanılan bir kampa, ABD casus uçağı tarafından düzenlenen roket saldırısında da 13 kişi hayatını kaybetti.
Muhammed Hel bölgesinin hükümet yetkilisi, Miranşah yakınlarında bulunan militanların kullandığı tahmin edilen kampın iki roketle vurulduğunu, 13 kişinin öldüğünü, ikisi ağır olmak üzere çok sayıda yaralı olduğunu söyledi. ABD insansız uçaklarıyla 2008 yılından beri aşiretler bölgesinde yapılan 80’den fazla saldırıda 900’den fazla kişi öldü. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net