İran: ABD işgalleri soruşturulsun

İRAN, Birleşmiş Milletler’in (BM) Afganistan ve Irak’taki işgallerle ilgili soruşturma açmasını istedi.


İRAN, Birleşmiş Milletler’in (BM) Afganistan ve Irak’taki işgallerle ilgili soruşturma açmasını istedi. BM’deki İran temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre, İran Cumhurbaşkanı
Mahmud Ahmedinecad’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a gönderdiği mektupta, “ABD ve NATO’nun terörle mücadele gerekçesiyle bölgede yürüttüğü operasyon metotlarının başarısız olduğu” ifade edilerek, “Ban’ın, BM Genel Sekreteri olarak bu konuda bir soruşturma açması ve bu soruşturma sonuçlarının BM Genel Kurulu’na sunulmasından sorumlu olduğu” kaydedildi.
Mektubunda, ülkesiyle ortak sınırları olan Afganistan ve Irak’taki Batılı askeri güce işaret eden Ahmedinecad, “Bu askeri gücün varlığı nedeniyle milyonlarca insanın öldüğü, yaralandığı veya yerinden olduğunu, yasa dışı afyon üretiminin arttığını” belirterek, “Bölgemizde insanlar hâlâ tehlikenin gölgesinde yaşıyor” dedi.
Bölgedeki sorunların çözümü için geniş çaplı askeri operasyonların gerekli olmadığını vurgulayan Ahmedinecad, “Genel Sekreter Ban tarafından belirlenecek ve bölge ülkeleri tarafından da güvenilir bulunacak isimlerden oluşan bir soruşturma grubunun kurulmasını, soruşturma grubunun Afganistan ve Irak’taki yabancı askeri varlığını, kullandıkları yöntemleri ve şimdiye kadar alınan sonuçları tespit etmesinin beklendiği” kaydedildi.
11 EYLÜL BAHANE
İran basınına göre, Ahmedinecad’ın mektubunda “ABD’deki 11 Eylül saldırılarının Afganistan ve Irak’taki saldırılar için bahane olarak kullanıldığı” belirtilerek, bu konunun da araştırılması isteniyor. Ancak BM’deki İran temsilciliği tarafından açıklanan mektupta bu konu yer almıyor. BM Sözcüsü Farhan Haq, Genel Sekreter Ban’ın mektubu incelediğini söyledi.
Irak, 2003’te Saddam Hüseyin’i devirmek isteyen ABD tarafından işgal edilmişti. Afganistan’da ise NATO’nun öncülüğünde yaklaşık 120 bin işgal askeri bulunuyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net