REKLAM BAŞKA GERÇEK BAŞKA

Terörle Mücadele Kanunu (TMK) mağduru olan binlerce çocuk, hapishanelerde…Küçücük çocuklar girdikleri hücrelerde büyüyor.


Terörle Mücadele Kanunu (TMK) mağduru olan binlerce çocuk, hapishanelerde…Küçücük çocuklar girdikleri hücrelerde büyüyor. Polis ise sanki bütün bunlar yaşanmıyormuş gibi taş atan çocuklar için reklam filmleri çekiyor, çeşitli organizasyonlar düzenliyor.
Hakkari’de önceki gün polis yine çocuklara saldırdı. Küçücük bir çocuk annesinin gözleri önünde metrelerce yerde sürüklendi, tekmelere maruz kaldı. Halbuki polis, aynı yerde iki gün önce çocuklarla uçurtma şenliği düzenlemişti. İl aynı, ancak görüntü farklı… Polisin samimiyetsiz organizasyonları Hakkari’de önceki gün ortaya çıkmış oldu
ÇOCUK AÇILIMININ
SONU
Biber gazı, copu ve kaskları ile işçiye, öğrenciye memura, çocuklara saldıran polis imaj yenileme derdinde… Polis, polis haftası nedeniyle çektiği reklam filmleri ile bozulan imajını yenilemeye çalışıyor.
Ancak masal niteliğindeki görüntüler Türkiye gerçeğinin tam tersi….
Reklam filminde ‘kaygılarımız bir umutlarımız bir’ seslendirmesi eşliğinde bir polis eylemci çocuklar karşısında kaskını çıkarıyor ve bakkaldan bir top alıp, çocuklarla futbol maçı yapıyor.
İmaj peşinde koşan polis, çocuklara futbol topu dağıtıyor, uçurtma uçurmak için organizasyonlar yapıyor…
Ancak sadece önceki gün yaşanan olaylar bu reklam filmlerinin gerçeği yansıtmadığını gösterdi. Samsun’da, kapatılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’e yapılan saldırıyı Hakkari’de protesto etmek isteyen gruba polis müdahale etmişti. Ancak basına yansıyan bir ayrıntı polisin reklam filmlerindeki davranışlarından ne kadar uzak olduğunu gösterdi. 13 yaşındaki Hatip Kurt onlarca polisin arasında ayağında ayakkabısı bile olmadan yerlerde sürüklendi, tekmelendi, ağzı ve burnuna darbe aldı.
AYNI YERDE UÇURTMA UÇURMUŞLARDI
10 Nisan günü Hakkari’de eylemlerde polise taş atan çocuklar için Emniyet Müdürlüğü’nce uçurtma şenliği düzenlendi.
Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 165. yıldönümü çerçevesinde düzenlenen etkinlikte polis birçok çocukla beraber uçurtma uçurdu.
İşte bu organizasyondan 2 gün sonra 12 Nisan’da yine Hakkari’de çevredekilerin ve anne Güllü Kurt’un ‘çocuk o’ ,‘ yapmayın’ sözlerine aldırmadan polisler, 13 yaşındaki Hatip Kurt’u tekmelerle gözaltına aldı. Hatip Kurt Hakkari Devlet Hastenesine kaldırıldı. Metrelerce yerlerde sürüklenen çocuğun gözyaşlarına aldırmayan polisin bu davranışı, 2 gün önce uçurtma şenliğiyle düzeltmeye çalıştığı imajının samimiyetsizliğini ortaya koydu. (İSTANBUL)

ÇOCUKLAR VAN’A SEVK EDiLDi

HAKKARİ’de polis tarafından yerlerde sürüklenen Hatip Kurt ve Baran Engin adlı çocuklar Van Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.
Polisler tarafından yerlerde sürüklenen Hakkari eski Belediye Başkanı Kazım Kurt’un oğlu Hatip Kurt ve Baran Engin adlı çocuklar Hakkari Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavilerinin ardından Van Araştırma Hastanesine sevk edildi. Yaralıların durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.
Öte yandan olayla ilgili konuşan Güllü Kurt, “Çocuğum okuldan dönüyordu. Bir baktım çocuğumu polisler almışlar. Çocuğumu kurtarmak için polise yalvardım, ancak vermediler. Beni ve çocuğumu hastaneye getirdiler. Yine hastaneye getirilişimizde bile beni tartaklayıp hakaret ettiler. Çocuğum şu anda hastanede tedavi görüyor” dedi.
Belediye Başkanı Dr. Fadıl Bedirhanoğlu ve BDP’liler çocuğu ve annesini hastanede ziyaret etti.
Hakkari Valisi Muammer Türker, olayla ilgili “Eğer ortada böyle bir durum varsa gereği yapılacaktır” diye konuştu.

HAKKARİ’DE DEĞİŞMEYEN TABLO
ÇOCUKLARA yönelik saldırılarıyla gündemden düşmeyen Hakkari’de değişen bir şey yok. Kafasına dipçikle vurulan Seyfi Turan, kolu kameralar önünde kırılan Cüneyt Ertuş olaylarından sonra bu kez Hatip Kurt, kameralar önünde yerlerde sürüklendi, tartaklandı.
Geçtiğimiz yıl 23 Nisan tarihinde DTP’ye yönelik operasyonları protesto etmek amacıyla düzenlenen yürüyüşe polisin müdahale etmiş, ardından kar maskeli bir polis 14 yaşındaki Seyfi Turan isimli çocuğun kafasına silah dipçiğiyle defalarca vurarak ağır yaralamıştı. Turan kafasından aldığı darbeler nedeniyle tüm yaşamı boyunca kimi travmalar geçireceği doktorları tarafından belirtildi.
Hakkari’de polis Cüneyt Ertuş isimli çocuğun kolunu kameralar önünde bükmüş, bu görüntü de büyük tepkiye neden olmuştu. Üstelik sorumlular hakkında işlem de yapılmamıştı. (DİHA)
Çağrı Sarı
www.evrensel.net