Asgari ücreti referanduma sunun!

KAYSERİ Meydanı’nda açılan temsili asgari ücret referandumuna, Kayserililer yoğun ilgi gösterdi.


KAYSERİ Meydanı’nda açılan temsili asgari ücret referandumuna, Kayserililer yoğun ilgi gösterdi. Asgari ücret üzerinden meydanda yürütülen tartışmalar, “memleket meseleleri”nin masaya yatırılmasına vesile oldu. Tartışmaları izleyenler, “Maşallah, küçük millet meclisi gibi” yorumunda bulundular.
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nden işçiler ve mücadeleci sendikaların çıkardığı İşçinin Gündemi/Kayseri gazetesi, Kayserili işçilerin gündemini yansıtmaya devam ediyor. Oy verdikleri partiler Meclis’te Anayasa’yı referanduma götürmeyi tartışırken, gazeteyi çıkaran işçiler, Anayasa taslağında kendi gündemlerini göremedikleri için asgari ücret referandumuna başladılar. “Hükümete sesleniyoruz; cesaretiniz varsa, asgari ücreti referanduma götürün” diye başlatılan asgari ücret referandumunda, katılımcılara “Asgari ücret ne kadar olsun” sorusu soruluyor.
Ergül Mobilya’da sendikalaştığı için işten atılan işçilerden Suat Börekçi’nin açılış konuşmasını yaptığı referandumda, dün sadece 1 “hayır” oyu çıktı. “Buradan hem Kayseri halkına hem de siyasilere sesleniyoruz. Eğer samimiyseniz, gelin bunu referanduma götürün. Bakalım ne çıkacak” şeklinde konuşan Börekçi, “Ey milletvekilleri, ey siyasiler, Anayasa’yı değiştirmeyi tartışıyorsunuz. Gelin, işçilerin haklarının da garantiye alındığı bir anayasa hazırlayalım! Kıdem tazminatımızın yok edilmediği, asgari ücretin insanca yaşanacak kadar olduğu, işten atmaların yasaklandığı bir anayasa yapın. İşçilerin sendikalaşmasının önündeki tüm engellerin kalktığı bir anayasa yapın” dedi. (Kayseri/EVRENSEL)
Ümit Kartal
www.evrensel.net