TARİŞ işçisi 1 Mayıs’ta güvenceli iş isteyecek

İzmir’den günlerce bir ses yükseldi; TARİŞ İplik işçilerinin “Fabrikamızı kapattırmayız...


İzmir’den günlerce bir ses yükseldi; TARİŞ İplik işçilerinin “Fabrikamızı kapattırmayız, kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeyiz” sesi. 46 günlük direnişlerinin sonunda fabrikalarının kapatılmasına engel olamadılar ama kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesi için işvereni anlaşmaya mecbur bıraktılar. Şimdi onlar eylemlerinden eksik de olsa bir kazançla çıktıkları için sevinçli ancak işsizler yığını içine dahil oldukları için de üzgünler.
Kendilerinden önce ki işçi direnişlerini bilmemişler onlar, slogan atmayı, döviz yazmayı hep direnişte öğrenmişler. En önemlisi onlar örgütlü olmanın, kenetlenmenin ve birlikte mücadelenin tadına varmışlar. TARİŞ işçileri, direnişten öğrendikleri ile şimdi coşkularını
1 Mayıs alanına taşımaya hazırlanıyor, hâlâ sendikalı gibi, önlükleri ile…
EMEKLİ OLANA KADAR...
Abdullah Dedeoğlu, bu yılda geçmiş yıllarda olduğu gibi TEKSİF Sendikası’nın pankartı ardında yürüyeceklerini söyledi. Dedeoğlu, “Burada öncelikle, arkadaşlarla kenetlenmeyi öğrendik, TEKEL dayanışmasını öğrendik. Biz daha önce, evden televizyondan bakıyorduk, TEKEL’ciler diyorduk, açıkçası önemsemiyorduk. Ama kendimiz işin içine girince durum daha farklı oldu, anladık. Ben tüm işçilere kesinlikle, örgüt arkasında, birlik ve beraberlik içinde gitmelerini tavsiye ederim. Biz iyi olursak, biz dik durursak, direnişte olursak sendika yönetimi de dik durur, yanımızda olur, ama biz pasif kalırsak sendika da pasif kalır. TARİŞ İplik Fabrikası gibi fabrikalar zaten kalmadı. Böyle böyle işsizlik oranı yükselecek, suç oranı da yükselecek. Şimdi işsiz insan ne yapar ? Evliyse, çoluk çocuğu varsa bunlar ekmek isteyecek, para isteyecek. Bu konuda hükümetin bir an önce önlem alması gerek benim görüşümce” diye konuştu.
Savaş Dağdelen de güvenceli çalışmanın herkes için ortak talep olduğunu dile getirdi ve devam etti: “ Baksanıza biz TARİŞ’ten emekli olacağız derken, kapının önüne konulduk. Üstelik 40 yaşından sonra. Bize çeşitli örgütler, sendikalar destek verdi. Hepsine de teşekkür ediyoruz yanımızda oldukları için ve biz de bundan sonra elimizden geldiğince onlara destek vereceğiz, burada kalmayacak bu iş. En önemlisi birlik, beraberlik. Onların haklarını kazanması, haklarının verilmesi, iyileştirilmesi. Ve sonuna kadar iş güvenesi, emekli olana kadar iş güvencesi, önemli olan bu. Herkes çalışsın, evine ekmek götürsün, ülkemizde olması gereken bu.”
DİRENMESEYDİK ALAMAZDIK
“Direnmeseydik tazminat haklarımızı da vermezlerdi” diyen Muzaffer Atay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bu güne kadar, bu konularda pek bilinçli değildik, yani burada o bilinci elde ettik. Direnmeyince, hakkını aramayınca bir hak kazanılmayacağını öğrendik. Bundan sonra her direnişte varız.” Hükümetin politikasının insanları işsiz bırakmak olduğunu anlatan Atay, “İstediği şekilde tehdit ediyor; işsizlik var, bu ücrete çalışmazsan, bunu yapacak binlerce insan var diye. Bizim gibi işçilerin uyanık olması lazım ve her türlü şeyde direnmesi. Bir araya gelmemiz lazım, çünkü büyük çoğunluk biziz ama sessiz çoğunluğuz. Biz, yüzde 95 işsiz, ezilen kesim, ama yüzde 5 istediğini yaptırıyor, bizi istediği gibi kullanıyor. O yüzden
1 Mayıs’a herkes katılmalı, bana olmaz demeden mücadele etmeyi öğrenmeliyiz” diye konuştu.
Himmet Arslan her şeye rağmen kazanımlarının coşkusuyla 1 Mayıs’a gideceklerini belirtti.
Aslan, “1 Mayıs’ta bütün arkadaşlarımızla beraber hakkımızı aramak için alanlarda olmak istiyoruz. Hem biraz da moralliyiz daha coşkulu katılabiliriz. Çok şeyler öğrendik bu direnişten, orada da bütün işçilere bunu göstereceğiz, tek yumruk halinde 1 Mayıs’ı kutlayacağız” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

TEKSİF’TEN TEŞEKKÜR AÇIKLAMASI

TEKSİF Yönetimi Kurul, yaptığı yazılı açıklama ile TARİŞ direnişine destek veren kişi ve kurumlara teşekkür etti. TEKSİF tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, yasal hakları ve kıdem tazminatları ödenmeden işten atılan ve 46 gün direnen TARİŞ işçilerinin mücadelelerinin mutlu sona ulaştığını bildirdi. Açıklamada fabrika yönetimi ile yapılan protokolle 13.5 milyon TL’yi bulan alacakların yüzde 70’inin 20 Nisan ve 4 Mayıs’ta, kalan miktarın ise 30 Haziran 30 ve Ağustos’ta ödeneceği belirtildi.

TOPLANTI YAPILIYOR

EMEK Partisi (EMEP) Tuzla İlçe Örgütü, 1 Mayıs çalışmalarını hızlandırdı. Önceki gün sabah tersane girişlerinde bildiri dağıtan EMEP üyeleri, tersane bölgesinde bulunan çay ocaklarında da işçilerle toplantı yaptı. EMEP’liler ayrıca İçmeler, Aydınlı, Esenyalı ve Yayla mahallelerindeki pazarlarda da bildiriler dağıtarak halkı işsizliğe, yoksulluğa karşı 1 Mayıs’a katılmaya çağırdı. Akşamları tersane işçilerinin evlerini de ziyaret eden EMEP üyeleri, Aydınlı yan sanayide çalışan işçilerle da toplantı yaptılar. (İSTANBUL)
Ayşen Güven - Ender Gündüz
www.evrensel.net