Derince Belediyesi’nde neler oluyor?

KOCAELİ’nin Derince ilçesi, uzun süredir belediyenin yolsuzluk-usulsüzlük iddialarıyla gündemde. Bu iddialar, geçtiğimiz ...


KOCAELİ’nin Derince ilçesi, uzun süredir belediyenin yolsuzluk-usulsüzlük iddialarıyla gündemde. Bu iddialar, geçtiğimiz günlerde Derince Belediye Meclisi’ni karıştırdı. AKP ve CHP meclis üyeleri arasında tartışmalara yol açan iddiaları ve Derince’nin sorunlarını, CHP Derince Belediye Meclis Üyesi Serpil Ceylan’la konuştuk.

Geçtiğimiz günlerde belediye meclisinde yaşanan tartışmayla yeniden gündeme gelen iddialar var. Nedir bu iddialar?
Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’ın, seçildiği günden bu yana meclis toplantılarını yönetirken kullandığı üslup, hal ve tavırları nedeniyle oturduğu koltuğu hak etmediğini düşünüyoruz. Meclisten geçirmek istediği çalışmalar hakkındaki eleştirilere cevap vermek yerine, asılsız ve çirkin iddialarla insanların kişiliklerine saldırarak, söz alanları susturmaya çalışmaktadır. Biz denetim komisyonunun çalışmaları sırasında hizmet alım-satımlarında, ihalelerde, araç kiralamada ve yapılan harcamalarda usulsüzlük tespit ettik. Bunu da meclise sunmak istedik. Ama Sayın Alemdar, hazırladığımız raporu okutmadığı gibi bir de hakaretvari söylemlerde bulundu.
Mal ve hizmet alımlarında limit dışına çıkılarak gelir bütçesi yüzde 10 aşılmıştır. Yapılan satın almaların piyasa değerinin yüzde 30 üzerinden yapıldığı anlaşılmaktadır. Temizlik ihalesinde yine usulsüzlük görüyoruz. İhaleler pazarlık usulü yapılmıştır. Araç kiralama işi ise parça parça yapılarak belediye zarara uğratılmıştır. Belediyenin israfa yönelik harcamaların önüne geçmesi gerekiyor. Bütün bunlarla belediye zarara uğratılmıştır. Biz de bunları açığa çıkarmak istediğimiz için Alemdar, bize karşı saldırgan bir tutum içine girmiştir.
Peki Derince’nin ihtiyaçları neler? Belediye bunları karşılıyor mu?
Derince’de çarpık yapılaşma var, bir kere bunun için bir çözüm bulunmalı. Altyapı desen rezalet. Bir yağmur yağsa ne olur bilemiyorum. Mahallelerde parklar ya yok ya da durumları içler acısı. Kapalı bir semt pazarı yok, esasında pek çok sorun var. Ama bunları çözmek için bir anlayış olmayınca sorunları sıralamak da boş oluyor.

Bundan sonra neler yapacaksınız?
Önümüzdeki dönemde Derince belediye başkanının ensesinde olacağız. Yapılan usulsüzlükleri ortaya çıkarmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Derince’nin kaynakları halka aktarılmalıdır. Eşe dosta değil... Bunların takipçisi olacağız.
(Kocaeli/EVRENSEL)
Meltem Akyol
www.evrensel.net