Kentsel dönüşüm mağdurları psikolojik travma yaşıyor

İstanbul’un en büyük üçüncü mahallesi, Anadolu Yakasının ise en büyük mahallelerinden biri olan Yakacık- Hürriyet Mahallesi’nde...


İstanbul’un en büyük üçüncü mahallesi, Anadolu Yakasının ise en büyük mahallelerinden biri olan Yakacık- Hürriyet Mahallesi’nde binlerce kentsel dönüşümü mağduru yaşadıkları belirsizlikten dolayı psikolojik travma yaşıyorlar.
120 bin nüfusu olan mahallede her aile her an evlerinin yıkılabileceği korkusu yaşıyor. Hürriyet Mahallesi’nde oturan emekçiler günlük yaşamını idame etmekten bile çekinir duruma getirilmiş. Kentsel dönüşüm mağduru vatandaşlar, her an eylem yapacak ve her an onların deyimi ile sokakta savaşacak vaziyetten de kendilerini geri tutmuyorlar. Biz kentsel dönüşüm mağdurlarının yaşadığı travmayı, beklentilerini, mücadele yöntemlerini ve mahallenin en temel sorunyarı üzerine Hürriyet Mahallesi Muhtarı Ferhat Arslan ve Aynı mahallede örgütlü 400 üyesi olan Sivas Yıldızeli Yağlıdere Köyü Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Baydan ile söyleyişi yaptık.
Neden Hürriyet mahallesi kentsel dönüşüm politikalarının hedefi haline getirildi?
Ferhat Arslan: Hürriyet Mahallesi konumu itibari ile cazip bir yer. Gecekondu olarak tabir edilen bir bölge olarak önceleri değersiz olarak görülüyordu. Tepeden denize kuş bakışı olarak bakıldığında buranın ne kadar havadar ve manzaralı olduğu görülür. Bu iştah kabartıyor. Büyükşehir belediyesi uluslar arası inşaat tekellerinin çıkarlarını da düşünerek buraları yıkmak ve lüks konutlar yapmak istiyor. 1246 konutun yıkılmak istenmesi bunu en açık göstergesidir.
İsmail Baydan: Bu mahallenin yıkılmak istenmesinin tek amacı burayı zenginlere peşkeş çekmektir. Buranın manzarası insanı cezp ediyor. Bu mahallede her düşünceden insan var. Karadenizlisi, Sivaslısı, Tokatlısı, Çorumlusu, Muşlusu, Diyarbakırlısı ortak sorun üzerinde kenetlenmiş. Bütün ideolojik ayrımlar ortadan kalkıyor burada. Kısacası ölümüne birlikte savaşmayı ve dövüşmeyi kastediyorum. Evlerimizi yıkmaya geldiklerinde bu tavrı sergileyeceğiz. Hürriyet Mahallesi Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği’nin 800 üyesi var. Bunların hepsi mağdur. Bu dernek kentsel dönüşüm mağdurlarının kurduğu bir dernek.

Büyükşehir belediyesi kentsel dönüşüm mağdurlarına işgalci diyor. Siz bu duruma ne diyorsunuz.?
Ferhat Arslan: Biz daha doğrusu bu mahallede oturanlar kamuya ait arsalar veya araziler üzerinde ev yaptık. Kastedilen işgalcilik buysa. Halk bu işgalciliği kabul ediyor. Ama şunu da söylüyor. Biz işgaliye bedeli neyse ödeyelim diyor. Yeter ki tapularımız verilsin evlerimiz yıkılmasın diyor. Belirsizlikten dolayı halk tedirgin. Sıkıntılı ve psikolojik yıkım yaşıyor. Yıllardır vergi veriyoruz. İnsanların konut hakkı en doğal haktır. İnsanların zorla evini yıkamazsın ve yerinden edemezsin.
İsmail Baydan: Biz dişimizle tırnağımızla bu evleri yaptık. Vergisini ödedik. Elektrik, su, telefon faturalarını ödedik. Niye o zaman bir şey demediler. AKP’li belediye başkanları 15 yıl boyunca bizi oyaladılar. Hatta bunu 20 yıla çıkarmaya çalıştılar ama beceremediler. Çünkü CHP’li Dr. Altın Ok Öz bu duruma son verdi. Şimdi büyükşehir belediyesi bu güzel manzaralı yerde çok uluslu şirketlerinin lüks konutlarını yapmak istiyor. Bunun için başta Topselvi, Yunus, Yakacık Çarşı, Yeni mahalle, Hürriyet ve Soğanlık mahallelerini kapsayan bir yeni yıkım politikasını hayata geçirmek istiyor. Buna izin vermeyeceğiz.

Kartal Belediyesinden beklentileriniz nedir. Kartal belediyesi verdiği sözü tutuyor mu? Evlerinizi yıkmaya gelirlerse nasıl direneceksiniz?
Ferhat Arslan: Belediye başkanımız Altınok Öz seçilmeden önce bizim olmadığımız hiçbir dayatmayı ve uygulamayı kabul etmeyeceklerini söyledi. Büyükşehir belediyesinden kaynaklı bu sorunun çözümü için gayret gösteriyor. Bizim gibi düşünmeye devam ediyor.
İsmail Baydan: Tek şansımız Kartal Belediye Başkanı’dır. Eğer o olmasaydı bu uygulamayı çoktan başlatmıştı büyükşehir belediyesi. İki hafta önce büyükşehir belediyesi ile yapılan görüşmelerden bu sorunun dondurulduğu söylendi bize. Hatta konutlarımız için metre karesi 700 lira raiş bedeli biçildiği söylendi. Bu bile farklı uygulama. Çünkü Kartal Belediyesi Yakacık’ta metre karesi 60 ile 80 lira arasında raiş bedeli ile tapu veriyor. Konutlarımızı yıkmaya geldiklerinde anında komitede kurulur, savaşta yapılır. Bu konuda çok hazırlıklıyız. Önceden selam vermediğim, ideolojik husumetim olan insanlarla birlikte omuz omuza savaşırım. İşte can alıcı talepler etrafında bir araya gelmek ve mücadele etmek buna denir. Ölümüne her evi direniş evi yapacağız. Bundan emin olsunlar.

SAĞLIK BAŞLI BAŞINA BİR SORUN

Konut sorunun dışında yani kentsel dönüşümden kaynaklı mağduriyetten başka mahallenin en temel sorunları nelerdir?
Ferhat Arslan: 120 bin nüfuslu bir mahallede işlevsiz 3 çocuk parkı var. Çocuk parklarının yapılmasını istiyoruz. Yol sorunu yaşıyoruz. Sokaklar yollar için uygun değil. Biz mahalleli olarak. Abdi İpekçi Caddesi’nin üç giriş üç çıkışlı olmasını istiyoruz. Ulaşım sıkıntımız var. İETT otobüsleri eski ve yetersiz. Yeni otobüs ve sefer sayısının arttırılmasını istiyoruz. Mahallemizde 25 bin civarında kiracı olan emekçi var. Çoğu işsiz ve yoksul. Bunlara devlet yadım etmelidir. Çünkü bunların yüzde 80’ni geçinemiyor. Kirasını veremeyen temiz aileler bile fuhuş yapmak yada fuhuş yaptıran mafya çetelerinin eline düşüyor. Sosyal Dayanışma Vakfı daha fazla bütçe ayırmalı. İşsizlik ve yoksullukta artış var. Her evde 2 kişi işsiz. İstihdam olanakları yaratılsın. Gençlerimiz uyuşturucu ve çeteleşmenin pençesinde. Madde bağımlılığı arttı. İnsanlar evlerinin önüne bile çıkamıyor. Akyılmaz Sitesi’nin önünde küçük çocukları kullanan uyuşturucu çeteleri var. Gençlerimizin geleceği karanlık.
Sağlık başlı başına büyük bir sorun. Tek sağlık ocağı var. En az 3, hatta 5 sağlık ocağı açılmalı. Tek sağlık ocağında 5 doktor var. Bir tek ambulansımız yok. 3 bin 500 kişiye bir doktor düşüyor. Bu kabul edilemez bir durum. Başıboş hayvanlar tehlike saçıyor. Bunlara özel barınma yeri tahsis edilsin. Korkudan dışarı çıkamıyoruz. Tam teşekküllü hastane veya poliklinik açılmasını istiyoruz. Bunun için Sağlık Gurup Başkanlığına müracaatlarımız olacak. Emlak vergileri büyük bir sorun ödeyemiyor insanlar. Düşürülmesi için çaba harcayacağız.
Haşim Demir
www.evrensel.net