PETROL-İŞ VE TEZ KOOP-İŞ KİTLESEL KATILACAK

1 Mayıs hazırlıklarıyla ilgili konuştuğumuz Petrol-İş Adana Şube Başkanı Ahmet Kabaca, 2010 1 Mayıs’ının kitlesel ve coşkulu geçeceğini söyledi.


1 Mayıs hazırlıklarıyla ilgili konuştuğumuz Petrol-İş Adana Şube Başkanı Ahmet Kabaca, 2010 1 Mayıs’ının kitlesel ve coşkulu geçeceğini söyledi.
Kabaca, “TEKEL işçileri verdikleri mücadeleyle her kesimi birleştirdi. Sendika ayrımı değil birliği gelişti. 6 konfederasyon 1 Mayıs için bir araya geldi. Bu olumlu atmosferle 1 Mayıs’a gidiliyor. İlk kez 1 Mayıs bu kadar geniş işçi ve memur sendikaları tarafından ortak kutlanıyor” dedi. İstanbul’da 1 Mayıs’ın Taksim’de ortak kutlanmasının önemli olduğunu ancak işçilerin taleplerinin alanın gölgesinde kalmaması gerektiğini ifade eden Kabaca, Adana’da yapılacak 1 Mayıs’a tüm güçleriyle katılacaklarını duyurdu. Kabaca şöyle devam etti: “Örgütlü olduğumuz Advansa, Ceyhan Toros, Dörtyol ve Yumurtalık BOTAŞ işyerlerinde çalışmalar sürüyor. 1 Mayıs’ın resmi tatil olması ve cumartesi gününe denk gelmesi katılımımızı daha da artıracaktır.”
Alanda Özelleştirmelere hayır” diyeceklerini, krizin faturasını kabul etmeyeceklerini ve sendikalı örgütlü mücadeleyi öne çıkaran talepleri dile getireceklerini ifade eden Kabaca, sendikalarının başlattığı “Sendikalı ol” kampanyasıyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü anlattı.
YENİ YÖNETİMİN 1 MAYIS HEYECANI
Tez Koop-İş Adana Şube Başkanı Hülya Özcan, yeni yönetim olarak ilk 1 Mayıs’a hazırlanmanın heyecanı içinde olduklarını söyledi. Migros, Tansaş, Şok, Real, Carefoursa, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, TMO, meslek odaları gibi yaygın bir alanda örgütlü olduklarını ve 2 bin 500 kadar üyeleri bulunduğunu anlatan Özcan, üyelerinin başta Adana, Mersin ve Antakya olmak üzere bulundukları her yerde 1 Mayıs’a katılacaklarını söyledi.
Perakende alanında örgütlenmenin zorluklarına işaret eden Özcan, “Marketlerde işe alırken 26 yaş sınırı getirildi. Bu işçi sirkülasyonuna yol açıyor. Küçük mağazalarda ve işyerlerinde temsilcilik odası bulma sıkıntı yaşıyoruz. Dağınık ve genç bir üye profilimiz var. Tüm olumsuzluklara rağmen örgütlenme mücadelesini büyütüyoruz” dedi. İşyeri temsilcileriyle ayda bir toplandıklarını kaydeden Özcan, işyeri sorunlarını konuştuklarını, eğitim çalışması yaptıklarını ve güncel konuları ele aldıklarını belirtti.
Hülya Özcan, “1 Mayıs’ta işçi ve emekçilerinin alın terinin karşılığını almak, işçilerin hak ettiği değeri görmesini sağlamak ve emeğin haklarını haykırmak için alanda olacağız. İşçilerin acil talepleri var. İş güvencesi istiyorlar. Çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyorlar. Mobing uygulaması nedeniyle işlerinde huzursuz oluyorlar. Kendilerini baskı altında hissediyorlar. Tüm bu taleplerimizle 1 Mayıs’ta olacağız. Sesimizi yükselteceğiz” dedi.

www.evrensel.net