Operasyon ısrarı sürüyor

Kürt sorununun demokratik çözümü için savaş dışı yöntemlerin benimsenmesi ve diyalogun güçlendirilmesi talepleri, yüksek sesle dile getirilmeye devam ederken, devletin askeri operasyon inadı da sürüyor.


Kürt sorununun demokratik çözümü için savaş dışı yöntemlerin benimsenmesi ve diyalogun güçlendirilmesi talepleri, yüksek sesle dile getirilmeye devam ederken, devletin askeri operasyon inadı da sürüyor.
‘Açılım’ sürecinden bu yana ve öncesinde, başta BDP olmak üzere birçok siyasi parti, demokratik kitle örgütü, sorunun çözümü için operasyonların durdurulması talebini defalarca dile getirdi. Hükümete bu yönlü çağrılar yapıldı. Ancak PKK’nin ateşkes ilan ettiği dönemlerde de hız kesmeyen operasyonlar, bahar aylarıyla beraber iyiden iyiye yoğunluk kazandı. Bir süredir başta sınır bölgeleri olmak üzere birçok bölge kentine yapılan askeri sevkiyat ve kırsal alanlarda başlatılan operasyonlar nedeniyle, son haftalarda asker ve gerillaların ölüm haberleri de yoğunlaşmaya başladı.
HER TARAFTA SEVKİYAT
Dersim’in Pülümür Vadisi’nde bulunan Zaxgê Uzun Tarla, Kervan Deresi girişi, Ağlayan Kayalıklar ve Hengirdan bölgesinde başlayan operasyon yayılarak sürüyor. Munzur Dağları’nda devam eden askeri operasyonlar nedeniyle birçok alan yasak bölge ilan edilirken, Pülümür’ün Kutu Deresi, Kervan Deresi girişi ile Zaxgê Uzun Tarla, Ağlayan Kayalıklar ve Hengirdan bölgesinde bir süre önce başlatılan operasyon da sürüyor. Operasyonlara çok sayıda Özel Harekat timi de katılıyor.
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dün sabah saatlerinde hava hareketliliği yaşandı. Yüksekova 21. Jandarma Tugayı’ndan havalanan helikopterler, Irak Yüksekova sınırında Dağlıca (Oremar) bölgesine doğru uçtu. Mersin’den sınır bölgelerine askeri sevkiyat yapıldığı belirtildi. Dün Mersin Tren Garı’ndan da 30 tank, trenle bölge illerine doğru yola çıkarıldı.
‘GÜVENLİK BÖLGELERİ’ ARTIYOR
Operasyonların yoğunlaşması, bir taraftan ölüm haberlerini artırırken diğer taraftan bölge halkı için yaşamı da çekilmez hale getiriyor. Birçok köylü, operasyonlar nedeniyle tarlalarını ekemiyor, köylerinden çıkamıyor. Zaten birçok yaylaya çıkma yasağı olan bölgede baharın gelmesiyle birlikte yeni ‘geçici güvenlik bölgeleri’ de ilan edilmeye başlandı. En son önceki gün Diyarbakır’da da bazı bölgeler ‘geçici güvenlik bölgesi’ kapsamına alındı. Genelkurmay açıklamasına göre ‘Diyarbakır’daki Ekinciler Atış Alanı’nın birçok noktası, 19 Nisan-7 Mayıs 2010 tarihleri arasında geçici güvenlik bölgesi olarak ilan edildi. Hayvancılık ve tarımla uğraşan bölge halkının büyük zarar gördüğü ‘geçici güvenlik bölgeleri’, uygulamaya son verilmesinin ardından da bölgede bırakılan, temizlenmeyen patlamamış mühimmatlar nedeniyle vatandaşların yaralanması ve ölümüyle gündeme geliyor.
(HABER MERKEZİ)

OPERASYONLAR YOKSULLUĞU DERİNLEŞTİRİYOR
ASKERİ hareketlilik ve operasyonların hayatı durma noktasına getirdiği Çukurca’da esnaflar, sınır kapılarının açılmasını istedi. Sürekli askeri operasyonlar ve çatışmalarla gündeme gelen ilçede yoksulluk her geçen gün derinleşiyor, işsizlik artıyor.
Hakkari’nin 7 bin 500 nüfuslu Çukurca ilçesinde devam eden askeri hareketlilik ve operasyonlara tepki gösteren ilçe esnafları, operasyonlar nedeniyle işlerinin her geçen gün kötüye gittiğini belirterek, operasyonların durmasını ve sınır kapılarının açılmasını istiyor. İlçede sürekli operasyonlar için hazırlık yapıldığını ve hayatın durma noktasına geldiğini kaydeden esnaflardan Emrullah Eryılmaz (45), yaşananların kaygı verici olduğunu belirterek, “Devlet operasyonlara verdiği önem kadar sınır kapılarına ve ticaretin canlanmasına da önem verseydi, durum başka olurdu” dedi. Eryılmaz, “Bizler burada siftah bile yapamıyoruz. Eğer sınır kapısı açılmış olsaydı, ticaret yapabilirdik, ekmeğimizi kazanır ve buradan göç etmek zorunda kalmazdık” dedi.
Yıllardır esnaflık yapan Ali Yıldız ise, operasyonlar ve sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle ticaretin dibe vurduğunu ve bundan dolayı insanların bölgeden akın akın göç ettiğini söyledi. Sınır kapısının güvenlik gerekçesiyle açılmadığını söyleyen Çukurca Belediye Başkanı Mehmet Kanar ise, ilçedeki ticaretin tek yolunun sınır kapısı olduğunu vurguladı. HAKKARİ


Barajlara ve operasyonlara karşı ‘dağa çıktılar’

MUNZUR Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği’nin, ‘Munzur özgür akacak’ şiarıyla başlattığı eylem kapsamında Arap Kızı Dağı’na çıkan onlarca kişi, baraj projelerinin ve askeri operasyonların durdurulmasını istedi.
2 bin rakımlık Arap Kızı Dağı’na tırmanan onlarca kişi saatler süren yürüyüşün ardından Arap Kızı Dağı’nın zirvesine ulaşarak, burada “Munzur Özgür Akacak” ve “Dağlarımız özgür kalacak” pankartlarını açtılar.
Dağcılardan Süleyman Yurtsever, kutsal mekanların bile bombaladığına tanıklık ettiklerini belirterek, “Kendisine çevre dostuyum diyen Başbakan Erdoğan’a sesleniyorum. Burada doğamızı, kutsal mekanlarımızı tahrip ediyorlar. Doğa’da yaşayan bütün varlıklar kimyasal gazlardan, kullanılan silahlardan etkileniyor” dedi. Operasyonlara karşı ‘canlı kalkan’ olmaya da aday olduklarını ifade eden Yurtsever, “Operasyonların durması için tankların önüne geçeceğiz, çatışmaların durdurulması için doğa aktivistleri ve doğaseverler olarak artık yönümüzü çatışmalara çevireceğiz” dedi.
Avukat Alişer Ölmez ise, operasyonlar ve barajların tek amacının insanların kimlik, inanç ve muhalif duruşundan kopartılması olduğunu belirterek, “Baraj yapımı altında yatan sebep bu coğrafyayı insansızlaştırıp halkı kültüründen, inancından ve muhalif kimliğinden soyutlamaktır” dedi. Ölmez, “Barajları ve doğa katliamını durdurabilecek tek güç halkın örgütlenmesidir. Devlet vatandaşını dinlemiyorsa vatandaş da devleti dinlemeyecektir. Bundan doğal bir hak olamaz” diye konuştu. (TUNCELİ)www.evrensel.net