Emek’i yıkarlarsa altında kalırlar

İstanbul Film Festivali’ne damgasını vuran “Emek Sineması’nı Yıktırmayacağız” protestolarının en görkemlisi pazar akşamı Taksim Meydanı’ndan Emek Sineması önüne uzanan yürüyüş oldu.


İstanbul Film Festivali’ne damgasını vuran “Emek Sineması’nı Yıktırmayacağız” protestolarının en görkemlisi pazar akşamı Taksim Meydanı’ndan Emek Sineması önüne uzanan yürüyüş oldu. Bu yıl Festival boyunca film gösterimlerine kapalı olan emektar sinemada sembolik de olsa kapanış töreni yapılmış oldu. Binlerce kişinin katıldığı protestoda oyuncusu, yönetmeni, set çalışanıyla sinema camiası ve sinemaseverler Emek Sineması’nı yıktırmamak için bir araya geldi.. “Emek Sineması’nı Yıktırmayalım Platformu” tarafından organize edilen yürüyüşe; Tuncel Kurtiz, Güven Kıraç, Mert Fırat, Zafer Alagöz, Serra Yılmaz, Sermet Yeşil, Şebnem Sönmez, Ülkü Duru, Rıza Kocaoğlu, Durul Taylan, İlksen Başarır, Mehmet Ali Nuroğlu, Derya Durmaz, Onur Saylak, Semih Kaplanoğlu Özcan Alper, Hüseyin Karabey, İnan Temelkuran gibi çok sayıda sinemacı katıldı.
Taksim Meydanı’nda toplanan “Emekseverler”, “Emek bizim, İstanbul bizim”, “Bırakın alkıştan yıkılsın”, “Misbah ruhsat verme”, “Seyirci Kalma, Emeğe Sahip Çık”, “yok artık, Ayasofya da AVM olsun” yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Meydanı’ndan tarihi Emek Sineması’nın önüne kadar alkışlar, ıslıklar, sloganlarla yüründü. Neşe ve coşkunun hakim olduğu yürüyüş renkli gösterilere de sahne oldu. Birçok sinema emekçisi ve genç yaptıkları müzikler ve renkli kostümleriyle “Emek Sineması’nı yıktırmayacağız!” dedi. Eylemin başından sonuna Hababam Sınıfı’ndan Yıldız Savaşlarına kadar çeşitli sinema müzikleri çalan orkestra, eyleme katılan katılmayan, herkesi coşturdu. Eylemin sonunda İstanbul Film Festivali için yapılan sembolik kapanış töreninde Kültür Bakanı, Beyoğlu Belediye Başkanı ve Projenin mimarı “Plastik Lale” ile ödüllendirildi.
SADECE EMEK DEĞİL BEYOĞLU BİZİM
“Sermaye elini emeğimden çek” diyen “Emek Sineması’nı Yıktırmayalım Platformu” adına basın açıklamasını okuyan oyuncu Mert Fırat ise, “Sokakla ilişiği kesilmiş bir Emek Sineması artık Emek Sineması değildir. Bizler, kamu olarak bize ait olan bu sinemaya bu sokaktan yürüyerek girmek istiyoruz. Yürüyen merdivenlerle, mağazaların arasından sekiz kat çıkarak değil. Kültürel mirası rant amacıyla har vurup harman savurmak; onun yerine yapay, hiçbir duygusu olmayan kişilikten yoksun binalar dikmek, sonra da İstanbul kültür-sanat şehridir demek, abesle iştigaldir. Bizler her zaman ortak kültürümüzün değerlerine ve geleceğimize sahip çıktık, çıkacağız. Emek Sineması’nın anılarla aşınmış taşlarında var olan, Yılmaz Güney, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Ömer Kavur, Suna Pekuysal, Artun Yeres, Kemal Sunal, Ayhan Işık, Sadri Alışık, Hulusi Kentmen ve Gazenfer Özcan gibi adını sayamadığımız yüzlerce sanatçımızın ayak izlerinin silinmesine izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.
İŞGAL, İHANET, DOLANDIRICILIK
“Kamuya, kamusal ve toplumsal tarihe ait olana, kamu kuruluşları tarafından bile olsa herhangi bir şirketle ilişki içerisinde bizlerin onayı olmadan yapılan bu müdahale, işgal, ihanet ve dolandırıcılıktır.” Diyen Mert Fırat, şöyle devam etti; “Bu binaların, Emek Sineması’nın, İnci Pastanesi’nin günlük hayat manzaralarımızdan çıkartılmasına karşıyız. Böyle bir şeye izin vermiyoruz! İstanbul da, Beyoğlu da, Emek Sineması da bizimdir, yıktırmayacağız! Hangi bilimsel kurullar ve sanatçılar tarafından onaylandığı bilinmeyen bu iğreti ve gerçek dışı projeye tüm gücümüzle karşı çıkıyoruz. Bu inşaatın ruhsatının verilmesine karşı çıkıyoruz” denildi. Açıklama esnasında sık sık “Emek bizim, İstanbul bizim!” , “Seyirci kalma emeğe sahip çık!” sloganları atıldı.
ORMANLARI YAKTILAR ŞİMDİ ŞEHRE İNDİLER
Gazetemizin sorularını yanıtlayan oyunculardan Zafer Algöz, “Bize tarihten kalmış bir zenginlik, başka bir uygarlıktan kalmış olsa bile ona sahip çıkmamız lazım, medeniyet bunu gerektiriyor, biz de bunu istiyoruz”.
“2010 Kültür Başkenti diyorlar, İstanbul’un gözbebeği, Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde bir kültür varlığı var. Kültür başkentiyken, kültür varlığını yıkmaya çalışmak büyük bir rezalet” diyen oyuncu Güven Kıraç, “Ormanları yaktılar, yıktılar, herkese peşkeş çektiler, şimdi şehre indiler”.
Yıkımı korkunç bir şey olarak niteleyen, Yönetmen Semih Kaplanoğlu, “İstanbul’u ve bizi tanımlayan her şeyi yavaşça elimizden alıyorlar. Alkazar kapandı bile, tek tek değerlerimizi çalıyorlar, engel olmamız gerek” diye konuştu. Bunca çabaya rağmen yıkacaklar mı, sorusuna ise, “Umarım buna bir cevap verirler. Rant sermayesi öyle bir şey ki, onların ne vicdanı, ne ahlakı, ne kültürü var, inandıkları hiçbir değer yok, onların derdi imanı para, para için de her şeyi yaparlar”.
Oyuncu Şebnem Sönmez, emek en yüce değer, harcamamak lazım dedi ve ekledi, “Hepimiz buradayız, yıkamayacaklar, yıkarlarsa sonları olur” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

TUNCEL KURTİZ:BARİ BOĞAZ’I DA AVM YAPIN
Emek Sineması önünde konuşma yapan Oyuncu Tuncel Kurtiz gazetemizin sorularını yanıtladı. İstanbul’un bütün değerlerinin yıkılmak istendiğini belirten Kurtiz, tarihi korumaya mecbur olduklarını söyledi. Kurtiz, “Bundan sonra değerlere sahip çıkmak zorundayız. Bir Ferhan Şensoy Ses Tiyatrosu’nu kurtarmıştır. Biz Emek Sineması’na emeğin tarihine el uzatılmasına izin veremeyiz, vermeyeceğiz.” diye konuştu. Usta oyuncu Tuncel Kurtiz, “‘Elhamra Tiyatrosu yandı’ dediler, güzelim Dram Tiyatrosu bir mücevherdi, tarihti, yaktılar ve yerine o garip heyulayı diktiler. Lale Sineması, Park Otel, Şehzadebaşı’nda ki tiyatrolar birer tarihti. Muhafazakarız diyen insanların yaptığı bir yıkımdır bu. Kültüre karşı bir yıkımdır. Kültür başkenti bu şekilde olacaksa, hiç olmasın daha iyi”. “Rüya Sineması, İnci Pastahanesi de artık bir tarih olmuştur, binaları ortadan kaldırarak olmaz. Restore etmekten yanayız, tabii ki temizleyeceğiz, düzenleyeceğiz, hiçbir şey yıkıntı halinde bırakılmayacak, ama bu şekilde 8. kata taşıyarak, aynı freskleri oraya koyarak olmaz. Bütün İstanbul’u alışveriş merkezi haline getirecekler. Boğaz’ın da üstünü kapayın bari, alışveriş merkezi yapın, hepimiz alışveriş merkezinin sinekleri olalım” diye konuştu.
Tuncel Kurtiz’e, bütün bu çabalara rağmen yine yıkılırsa, diye sorduğumuzda usta oyuncu, “Ben umutsuzum, yıkacaklar ama kendileri de yıkılacak sonunda, yıkarlarsa altında kalırlar” dedi.
Cihan Bilgen
www.evrensel.net