PARAN KADAR OZGURLUK!

Adana Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nün Kabahatler Kanunu’na dayanarak verdiği para cezalarına karşı tepkiler devam ediyor.


Adana Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nün Kabahatler Kanunu’na dayanarak verdiği para cezalarına karşı tepkiler devam ediyor. Şimdiye kadar verilen ceza makbuzlarının bir kısmını birleştirerek metrelerce uzunlukta ceza makbuzu oluşturan Emek Partisi Adana İl Örgütü, Adana Valisi İlhan Atış’ın “Napolyon” unvanını hak ettiğini açıkladı.
Adana’da 1 Mayıs’a çağrı afişi aşan Emek Partili gençlere, Kabahatler Kanunu’na muhalefetten toplam 643 TL para cezası verildi. Cezaları protesto etmek için İnönü Parkı’nda bir basın açıklaması yapan EMEP’liler, kesilen ceza makbuzlarının bir kısmını birleştirerek metrelerce uzunluğa ulaşan makbuzları, çevrede bulunan vatandaşların şaşkın bakışları arasında İnönü Parkı’nda sergilediler.
‘Napolyon Vali: Para para para, paran kadar propaganda’ pankartı açan EMEP’liler, ‘Napolyon vali istemiyoruz, baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları attılar.
‘NAPOLYON VALİ’
Basın açıklamasını okuyan EMEP Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana İl Sekreteri Halil İmrek, Adana Valisi İlhan Atış’ın 2009 Kasım’ında yayımladığı genelgenin ardından sesini çıkaran herkese, Kabahatler Kanunu’na dayanarak ceza kesildiğini söyledi. Para cezalarıyla hak arayanların susturulmak istendiğine dikkat çeken İmrek, işçi eylemlerinden öğrenci eylemlerine, kitle örgütlerinin açıklamalarından futbol maçında açılan pankarta kadar, Adanalılar ne yapsa kabahat sayıldığını ifade etti. “Bildiri dağıtmak, basın açıklaması yapmak, pankart asmak, afiş yapıştırmak, ağaçlara balon asmak, hatta eylemlere katılmak, Adana Valisi İlhan Atış ve Adana Emniyeti’ne göre suç sayılıyor” diyen İmrek, “Dün 1 Mayıs’a çağrı afişlerini, parti binamızın karşısında bulunan, kullanılmayan ve herkesin afiş astığı binanın duvarına yapıştıran 2 üyemize, 143 ve 500 TL para cezası kesildi. Şu ana kadar onlarca üyemize eyleme katıldığı için, afiş astığı için binlerce TL’yi bulan para cezaları verildi. Bu uygulama, ne kadar paran varsa o kadar propaganda hakkın var uygulamasını beraberinde getiriyor. Adana valisi bu uygulamayla Napolyon sıfatını hak etmiştir” dedi.
DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE SINIRLAMA
Kabahatler Kanunu uyarınca ceza kesilmesinin, temel hak ve hürriyetlerin ancak kanunla sınırlanabileceği şeklindeki Anayasa ilkesine aykırı olduğunu dile getiren İmrek, Basın açıklaması, görüş ve düşüncelerini basınla paylaşma, düşünce ve ifade hürriyetinin anayasal bir hak olduğuna dikkat çekti. Bir taraftan 1 Mayıs resmi tatil günü ilan edilirken, diğer taraftan Adana’da sendika ve meslek odalarının tertip komitesi oluşturarak yaptıkları başvuru sonucu izin aldıkları 1 Mayıs’a, Adana halkını çağırmanın suç sayıldığını belirten İmrek, “Krizin etkilerinin yoğunlaştığı ve insanların daha çok sokağa çıktığı bugünlerde bu uygulamanın gündeme gelmesinin de bilinçli olduğunu düşünüyoruz. Adana Valiliği’nin bu uygulaması, Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan düşünce ve ifade özgürlüğüne sınırlama getiriyor” diye konuştu. (Adana/EVRENSEL)
www.evrensel.net