Bolu Valisi hakkında suç duyurusu

TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türkiye ve dünyadaki sayılı endemik bitki türlerini barındıran ve uluslararası anlaşmalarla koruma altına ...


TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türkiye ve dünyadaki sayılı endemik bitki türlerini barındıran ve uluslararası anlaşmalarla koruma altına alınan Abant Gölü Tabiat Parkı’nda Bolu İl Özel İdaresi tarafından yürütülen çalışmalar nedeniyle Bolu Valisi H. İbrahim Akpınar ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahsin Akduman hakkında suç duyurusunda bulundu. Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, söz konusu kişiler hakkında ceza davası açılması istendi.
TMMOB’dan yapılan yazılı açıklamada, açılan davaya ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, Abant Gölü Tabiat Parkı’nın yönetiminin, Temmuz 2009 tarihinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce Bolu İl Özel İdaresi’ne devredildiği belirtildi. Devir sözleşmesinde, Abant Gölü Tabiat Parkı sınırları içinde yer alan çadırlı kamp alanı, kapı girişi, köy ürünleri işletmeciliği ile genel saha temizlik ve güvenlik hizmetlerinin işletmeciliğinin konu edildiği belirtilen açıklamada, bunun dışında Bolu İl Özel İdaresi’nce, Tabiat Parkı’na herhangi bir müdahalenin öngörülmediği hatırlatıldı.
AÇIKÇA SUÇ İŞLENMİŞTİR
Açıklamada, Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, İzzet Baysal Üniversitesi öğretim görevlileri ve TMMOB’ye bağlı Odaların Bolu temsilciliklerinin yaptığı incelemelerde, Bolu İl Özel İdaresi’nce, yapılan müdahalenin, yasalara aykırı bir biçimde yapıldığı ve açıkça suç işlendiği tespitine yer verildi.
“Göl seviyesini yükseltmek ve göl yüzeyini genişletmek amacıyla gölün kuzeyindeki tahliye kanalının önüne, 165 cm yüksekliğinde bir setin inşa edildiği, böylece göl aynasında su seviyesinin yükselmesiyle, kıyıdaki yüzlerce bitki türü, çayırlık ve meralar ile 500 adet ağacın sular altında kaldığı” hatırlatılan açıklamada, bunun sonucu olarak kökleri su altında kalan doğal ormanların kurumaya başladığı ifade edildi.
Tabiat parkının, ağır iş makineleri sokularak şantiyeye dönüştürüldüğü de belirtilen dilekçede, “Su altında kalan yolları kurtarmak için ağır iş makineleri alana sokulmuş ve doğal değerleri yıkıma uğratan çalışma başlatılmıştır” denildi.
ENDEMİK YAŞAM YOK EDİLDİ
Endemik türlerin yok olmasına neden olacak suni göller inşa edildiği de vurgulanan açıklamada, bütün bu suça konu eylemlerin, “70’i endemik olmak üzere bilimsel olarak tanımlanmış yaklaşık 1222 türü barındıran, zengin çam ve göknar karışık ormanı ile bilinen, 1200 hektara varan yüzölçümü ile ülkemizin önemli doğal değerlerinden olan Abant’ta yaşandığı” ifade edildi. Açıklamada, bu alanın geleceğinin yalnızca Bolu İl Özel İdaresi’nin tasarrufuna bırakılamayacağının altı çizildi.
Savcıların, bu ağır ve süren ihlale hemen müdahale etmesi ve tecavüzü durdurması istenen açıklamada, “Suçüstü halinde, soruşturma için herhangi bir izne gerek olmadığından sanıklar hakkında gecikmeksizin kamu davası açılması gerektiği” ifade edildi. Milli Parklar Kanunu’na göre, park alanında yapılacak her türlü plan, proje ve yatırımların; master (uzun devreli gelişim) planlarına uygun olması ve ilgili bakanlıkça izin verilmesi koşulu ile uygulanabileceğine yer verilen açıklamada; “Bu plan açıkça ihlal edilmiştir. Ayrıca, Mera Yasası ve Çevre Yasası’na aykırı olarak, Valilik ve Bakanlığın belirlemiş olduğu ve haritalara işlenmiş kıyı kenar çizgisi, su yüzeyini genişleterek keyfi bir kararla değiştirilmiş ve gölün doğal yapısını bozularak, 3621 sayılı Kıyı Kanunu da ihlal edilmiştir” denildi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net