Fotoğraf: Evrensel

Ankaralıları 1 Mayıs’a çağırdılar

DİSK üyeleri, Kızılay’da basın açıklaması yapıp bildiri dağıtarak, Ankaralıları 1 Mayıs’ta Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak mitinge çağırdılar.


DİSK üyeleri, Kızılay’da basın açıklaması yapıp bildiri dağıtarak, Ankaralıları 1 Mayıs’ta Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak mitinge çağırdılar.
Kızılay eski Gima önünde toplanan DİSK’lilere, Türk-İş’e bağlı Petrol-İş, TGS Ankara şubeleri ile Yol-İş Ankara 3 No’lu Şube ve KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri de destek verdi.
DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Kani Beko 1 Mayıs’ın, tüm dünyada emekçilerin haklarını savundukları, taleplerini en kitlesel biçimde, kentlerin büyük meydanlarında ve alanlarında dile getirdikleri bir gün olduğunu söyledi.
1 Mayıs’ın geçen yıl resmi tatil ilan edilmesinin Türkiye emek hareketinin anlamlı bir başarısı olduğunu vurgulayan Beko, emek hareketinin ikinci görevinin ise “bu günü olabildiğince geniş birliktelik içinde, çok güçlü ve etkili bir gösteriyle taçlandırmak ve 1977 katliamının hesabını sormak” olduğunu söyledi. 1 Mayıs geleneğini yasaklardan arındırmak için alanlarda olacaklarını dile getiren Beko, DİSK olarak yoksulların, emekçilerin, kadınların, öğrencilerin, aydınların, yaşamı yeniden üretenlerin birlik, mücadele, dayanışma gününü kutladıklarını söyledi.
“Bu ülkenin kentlerinin sokakları, meydanları, köyleri, tarlaları, atölyeleri, fabrikaları, okulları özgürlüğe, eşitliğe, adalete; ekmek gibi, su gibi ihtiyaç duyan emekçilerle doludur” diyen Beko, 2010 1 Mayıs’ında Taksim ve diğer tüm 1 Mayıs alanlarında olacaklarını söyledi.
Beko, tüm Ankaralıları, Türk-İş, DİSK, Hak-İş, KESK, Kamu-Sen ve Memur-Sen’in Sıhhiye Meydanı’nda yapacağı mitinge katılmaya çağırdı. Daha sonra Kızılay ve çevresinde 1 Mayıs mitingine çağrı bildirileri dağıtıldı. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net