‘1 Mayıs’ı birlikte kutlamak önemli’

HAK-İŞ Genel Başkanı Salim Uslu, 1 Mayıs’ı, resmi tatil olarak altı konfederasyonun birlikte kutlamasının önemli olduğunu belirterek, “1 Mayıs’ın korkusuz, yasaksız, copsuz, gazsız kutlanabilmesini” istedi.


HAK-İŞ Genel Başkanı Salim Uslu, 1 Mayıs’ı, resmi tatil olarak altı konfederasyonun birlikte kutlamasının önemli olduğunu belirterek, “1 Mayıs’ın korkusuz, yasaksız, copsuz, gazsız kutlanabilmesini” istedi.
Hak-İş Genişletilmiş Başkanlar Kurulu dün toplandı. Burada konuşan Salim Uslu, kutlamalardaki olgunluk, başarı ve coşkunun bundan sonraki 1 Mayıs kutlamaları için referans olacağına vurgu yaptı. Uslu, “Kimsenin 1 Mayıs’ı kullanarak bu güne gölge düşürmemesini” istedi.
‘200 BİN İSTİHDAM SAĞLANABİLİRDİ’
İşsizliğin çözümünde sihirli bir formül olmadığını belirten Uslu, iş işadamlarının bu sorunu kullanarak avantajlar sağlama eğiliminden uzak durmasını istedi. İlave bir kişinin istihdamı için 242 bin liraya gereksinim olduğunu belirten Uslu, hükümetin kriz ortamından çıkmak için altı ayrı paket hazırlayıp, toplam 40 milyar lira ayırdığını; bu miktarla 200 bin kişilik ilave istihdam sağlanabilecekken, bunun gerçekleşmediğini söyledi.
“Kedi buradaysa ciğer nerede? Ciğer buradaysa kedi nerede? 40 milyarlık destek buradaysa istihdam nerede?” diye soran Uslu, işverenlerin “Batarsam kurtarın, ödemezsem affedin. ‘Nereden buldun?’ demeyin, kapatırız” tehdidinden vazgeçmesini istedi. İşsizlik sorununun çözümünde yabancı kaçak işçiliğe denetim getirilmesini de isteyen Uslu, yabancı işçilerin gerçekten ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılmasını istedi.
‘ÜÇ KİŞİNİN İŞİNİ İKİ KİŞİ YAPIYOR’
Kamuda 554 bin personel açığı bulunduğunu belirten Uslu, kamunun etkinleştirilmesi ve istihdam yaratılması için bu ihtiyacın karşılanmasını istedi. Özel sektörün 1-1.5 milyon kişilik ilave istihdam yaratma kapasitesine sahip olduğunu; her iki kişinin, üç kişinin işini yaptığını, 10-12 saat çalıştırılan bir işçiyle başkasının hakkının gasp edildiğini aktaran Uslu, bunun kayıt dışı olduğunu söyledi. Uslu, “Kötü çalışma koşullarında 1 Mayıs’ı kutlama ayıbı da bu ülkeye yeter” dedi.
Kıdem tazminatı ile işsizlik arasında kurulan bağlantıya şaşırdığını belirten Uslu, Türkiye’de vergilerin yüksek olması nedeniyle yatırımda, tüketimde, istihdamda sıkıntılar yaşandığını söyledi. Uslu, “Kıdem tazminatından önce KDV ve ÖTV’yi masaya yatırmak lazım. Bizim bakanların kıdem tazminatı, özel istihdam bürolarından başka türküleri yok” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net